عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

تخریب ۲ خانه تاریخی در مشهد

متاسفانه با خبر شدم ، دو خانه تاریخی در شهر مشهد که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده بود ، متاسفانه تخریب شده است.
اولین خانه ، خانه قدیمی حناساب بوده که به در تاریخ ۸۳/۵/۱۷ به شماره ۱۱۰۱۴ ثبت شده لازم به ذکر است خانه حناساب که متعلق به اواخر دوران قاجار بوده در شهر مشهد ، خیابان نواب صفوی، نواب صفوی ۴، کوچه تاجرها، پلاک ۹۱ واقع شده بود.

تخریب خانه های قجری مشهد
تخریب خانه های قجری مشهد

خانه بعدی نیز که مربوط به دوران پهلوی اول بود به نام سرای ترکمنها در چهار راه شهدا، خ آزادی، کوچه مخابرات، دومین فرعی، سمت راست، پ ۳ به شماره ثبت ۱۳۸۶۰ در تاریخ ۸۴/۸/۲۵ ثبت ملی شده بود .
آرزو می کنم دیگر هیچ گونه خبری مبنی تخریب آثار ملی ایران در سفرنویس ثبت نشود.
با تشکر ویژه از سرکار خانم حسینی (جهت اطلاع بیشتر و دیدن تصاویر خانه به اینجا مراجعه فرمایید)

همسفران

 1. درود بر شما ؛ سرای ترکمن ها را که اخیراً سرکار خانم حسینی بازدید کرده بودند؛ اکنون تخریب شده ؟!
  مترصد فرصتی هستم به مشهد بروم قبل از تخریب این آثار و خاطرات ؛ آن ها را در ذهن دوربینم ثبت کنم!!! تنها شاید به این طریق از تخریب آنها جلوگیری کنیم!!!!! حالا خوب است که این ها ثبت ملی شده بودند بسیاری خانه ها هستند که ثبت نشده اند و جزء جدایی ناپذیر تاریخ مشهد اند و بی شک در آینده ای نزدیک تخریب خواهند شد!!!
  با سپاس از اطلاع رسانی شما.

  شهریار: سپاس از سرکار خانم حسینی و شما و همه دوست داران ایران زمین

 2. خانه هنرمندان مشهد

  تمام آثار و اماکن وو تاریخ و فرهنگ و قدمت و میراث و مدارس قدیمه و مدارس و حوزه های علمیه و خانه ها و حمام های شهر مشهد قدیم توسط آستان قدس رضوی و شهرداری و نیروی انتظامی و ……در شهر مشهد به اسم توسعه حرم مطهر نابود شد . مابقی آن هم متاسفانه در معرض نابودی قرار دارد از کاخ قدیم شاه در باغ ملک آباد . گورستان تاریخی ارامنه خیابان شهید کریمی و کلیسای تاریخی انجیلی مشهد و کلیسای تاریخی ارامنه گریگوری در میدان ده دی مشهد و باغ خونی مشهد و ساختمان راه آهن مشهد و ساختمان کارخانه نخریسی خسروی مشهد و……..

  شهریار: دقیقا دیروز از سفر مشهد برگشتم و قصدم سوراخ سنبه گردی شهر (چندتا آرامستان ، چند تا کلیسا ، چند خانه قجری ، یک محله یهودی نشین سابق و زرتشتی نشین سابقتر و …. خلاصه کلی مکان برای دیدن اما….. آرامستانها را یکی تخریب و پارک کرده بودند ، به جای یکی از آنها آستان قدس در حال ساختن هتل بود و یکی هم اجازه بازدید نداشت که مجبور شدم از دیوار بالا بروم و ببینم . هر دو کلیسا بسته بود و هر چقدر سرایدار آنجا خواهش کردم که درب را باز کند نکرد که نکرد (از دیوار هم نمی شد بالا رفت و داخل را دید) محله یهودی ها و زرتشتیها را دیدم و حسرت خردم حسابی …. البته توانستم چند جای دیگر را هم ببینم که شد و سفر ی بود پر از افسوس

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>