عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

میدان امام خمینی (شهر تهران)

نام میدان : امام خمینی
نامهای دیگر : توپخانه ، سپه
پیرامون نام (وجه تسمیه) : به علت قرار دادن توپ و توپچی ها در زمین بیایانی میدان در زمان فتحعلی شاه به میدان توپخانه مشهور شد ،
پیشینه و تاریخچه : در سال 1284 هجری قمری و به دستور میرزا تقی خان امیر کبیر و با معماری محمد ابراهیم‌ خان آذربایجانی کار ساخت میدان ده سال به طول انجامید و در سال ۱۲۹۴ قمری به دستور اعتمادالسلطنه خاتمه یافت.این میدان از نخستین گذرگاه‌های تهران است که سنگفرش و بعدها آسفالت شد.

طرفداران دولت در حال پایین کشیده مجسمه محمدرضا پهلوی، روز 26 مرداد 1332 در میدان توپخانه تهران
طرفداران دولت در حال پایین کشیده مجسمه محمدرضا پهلوی، روز 26 مرداد 1332 در میدان توپخانه تهران

1- ساختمان بانک شاهی (بانک بازرگانی اسبق ، بانک تجارت فعلی) در شرق میدان امام خمینی (موجود است)
2- در سال ۱۳۰۰ ه ق ساختمان بلدیه (شهرداری) در ضلع شمالی میدان احداث و بعدها تخریب شد ، در شمال بنای مذکور کوچه 4 متری‌ به نام پشت شهرداری  قرار داشت که هنوز به همین نام مشهور است.
3- موزه صنعتی 13 آبان (شماره ثبت ملی 16223) واقع در ضلع شمال غربی میدان امام خمینی (توپخانه سابق، سپه اسبق) ابتدای خیابان فردوسی (علاالدوله سابق) ، شماره 56 (تعطیل و تخمه فروشی شده!!!)
4- ساختمان نظمیه و ساختمان راهنمایی و رانندگی در غرب میدان امام خمینی که تخریب و به جای آن ایستگاه متروی امام خمینی احداث شد.
5- ساختمان بی‌سیم (تلگرافخانه سابق) در جنوب میدان که تخریب و ساختمان وزارت پست و تلگراف و تلفن با ۱۴ طبقه‌ بجای آن ساخته شد.

میدان امام خمینی (توپخانه)‌ دردهه 30
میدان امام خمینی (توپخانه)‌ دردهه 30

* اطلاعات جغرافیایی:

1) مختصات جغرافیایی ، نقشه میدان امام خمینی و … : E 51″25’17.74      N 35″41’08.37
2) خیابانهای منتهی به میدان : خیابان فردوسی در شمال غربی ، خیایان امام خمینی (سپه سابق) در غرب ، خیابان باب همایون (الماسیه سابق) در جنوب غربی ، خیابان ناصرخسرو در جنوب شرقی ، خیابان امیر کبیر در شرق و خیابانهای اکباتان و لاله زار در شمال شرقی
3) طول ، عرض و قطر میدان : میدان جنوبی به صورت بیضی شکل با 142 متر طولو 43 متر عرض و کل میدان مستطیل شکل به طول 193 و عرض 130 متر می باشد.
4) مشاغل فعال میدان : فروش لوازم صوتی و تصویری و تجهیزات الکترونیک و سی دی های غیرمجاز در شمال میدان و ابزار و کلید و پریز در شرق میدان امام خمینی

* جاذبه های گردشگری :

1- ساختمان بانک شاهی (بانک بازرگانی اسبق ، بانک تجارت فعلی) در شرق میدان امام خمینی

* تارنما ها :
نصب توپی نمادین در میدان امام خمینینصب توپی نمادین در میدان امام خمینی در نوروز 1394

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

  1. گرامی چرا به جای اینکه بگویید، بانک بازرگانی اسبق ، بانک تجارت فعلی، نمی گویید بانک بازرگانی پیشین و بانک تجارت کنونی؟ چرا از بکار بردن زبان پارسی دوری می کنید؟ چرا عربی؟

    شهریار: به روی چشم

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>