عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

مزایده ساختمان جیپ اثر وارطان هوانسیان

ساختمان جیپ اثر معمار مدرن معاصر وارطان هوانسیان در لیست مزایده املاک گروه خودروسازی سایپا قرار گرفت، عمارتی که در سال گذشته خبرهایی مبنی بر ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشور منتشر شده بود.

مزایده ساختمان جیپ اثر وارطان هوانسیان
مزایده ساختمان جیپ اثر وارطان هوانسیان

وارطان هوانسیان Վարդան Յովհանիսեան از معماران به نام ارمنی است که آثار شاخص فراوانی از ایشان به یادگار مانده است. از جمله آثار وارطان هوانسیان می توان به هنرستان دختران، کاخ سعدآباد، هتل دربند، سینما دیانا، هتل لاله زار، سینما متروپول، ساختمان بانک سپه شعبه میدان توپخانه، ساختمان بانک سپه شعبه بازار و … اشاره کرد.
مهم‌ترین فعالیت فرهنگی وارطان هوانسیان تأسیس انجمن آرشیتکت‌های ایرانی دیپلمه در ۱۳۲۳ش و چاپ مجلهٔ آرشیتکت در ۱۳۲۵ بود. این نشریه در واقع اولین نشریهٔ تخصصی معماری در ایران محسوب می‌شود که چاپ آن تا ۱۳۲۸ ادامه داشت.

مزایده ساختمان جیپ اثر وارطان هوانسیان. عکس کرمانی
مزایده ساختمان جیپ اثر وارطان هوانسیان. عکس کرمانی

ساختمان اداری جیپ در ضلع شمالی خیابان اکباتان تهران در سال 1320 توسط وارطان هوانسیان به پیشنهاد کمپانی جیپ ويليز در زمینی به مساحت 640 مترمربع در چهارطبقه با اسکلت بتنی بنا شد. این ساختمان مدتی به عنوان نمایندگی فروش شرکت جیپ بود و مدتی نیز به عنوان دفتر فروش داروهای کارخانه لدرولی خاندان خسروشاهی بود و سپس بدون بهره بردار باقی ماند و مدت کوتاهی نیز به عنوان نمایندگی فروش محصولات سایپا بود.
معماری ساختمان جیپ، ترکیبی از سطوح مستوی و منحنی، بازشوهای مدولار و تقسیم بندی های متنوع است. در بخش میانی نمای جنوبی، شش ستونی که از طبقه اول تا سوم امتداد دارند، نقشی سازه ای نداشته و صرفا عناصری تزیینی می باشند.

مزایده ساختمان جیپ اکباتان اثر وارطان هوانسیان
مزایده ساختمان جیپ اکباتان اثر وارطان هوانسیان

علی ای الحال عمارت ساختمان جیپ توسط گروه خودروسازی سایپا به 2663000 میلیون ریال به مزایده گذاشته شده است، لازم به ذکر است در سال گذشته خبرهایی مبنی بر ثبت این اثر در فهرست آثار ملی منتشر شده بود.
ته نویس 98.4.4) خبر خوب، ساختمان جیپ ثبت ملی خواهد شد. تارنمای سفرنویس
منابع و سرچشمه ها:
کتاب معماری معاصر ایران، 75 سال تجربه بناهای عمومی، جلد یک، وزارت مسکن و شهرسازی، معاونت شهرسازی و معماری، 1388
ترجمه متن انگلیسی توسط وب سایت معماری معاصر ایران انجام گرفته است.
سایت معماری معاصر ایران .
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>