عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

سرقت از کنیسه، سرقتهای زنجیره ای آثار تاریخی

شب گذشته، سارقان با دستبرد به کنیسه قاجاری عزرایعقوب طومارهای تورات و تاج های تزئینی آن را سرقت کردند، سرقت آثار فرهنگی و تاریخی از کاشی سردر برخی از عمارت ها آغاز و این بار سارقین به کنیسه ای در قلب محله تاریخی عودلاجان، هجوم برده  وآثار ارزشمند این مکان را مورد دستبرد قرار دادند.

طومارهای سرقت شده کنیسه عزرایعقوب
طومارهای سرقت شده کنیسه عزرایعقوب

کنیسای عزرا یعقوب با مساحت ۵۲۵ متر به عنوان بزرگترین کنیسه دوره قاجار در شهر تهران و محله عودلاجان قرار دارد، این کنیسه به همت بانو صنوبر حق نظر همسر مرحوم عزرایعقوب و به وصیت ایشان پس از مرگشان در سال ۱۲۷۳ ه خورشیدی بنا شد.

کنیسه عزرا یعقوب
کنیسه عزرا یعقوب

کنیسه عزرایعقوب در دوره های مختلف میزبان یهودیان مهاجر بخارا و سمرقند، یهودیان مهاجر لهستانی در تهران و … بوده و از دیرباز محل پخت مصا پزی (نان فطیر) در ایام جشن پسح بوده است.
آثار سرقت شده از این کنیسه، طومار تورات های مقدس که با جعبه های میناکاری، نقره کاری و … مزین شده بودند، ریمونیم های نقره ای و تاج های تزئینی کنیسه ، قلم های تورا و … بوده است.

طومار تورات مقدس مزین به جهبه میناکاری
طومار تورات مقدس مزین به جهبه میناکاری

طومارهای تورات، معمولا بر روی پوست حیوان حلال گوشت کتابت می شود و در جعبه های نقره کاری و میناکاری شده نگهداری می گرددد. قدمت طومارهای تورات کنیسه ها بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ می باشد.

محل نگهداری تورات مقدس در کنیسه عزرایعقوب
محل نگهداری تورات مقدس در کنیسه عزرایعقوب

طبق قانون سرقت لوازم و قطعات آثار فرهنگی و تاریخی موزه‌ها، اماکن تاریخی و خرید و فروش آن با علم به مسروقه‌بودن، اشیای مذکور، سارق ضمن استرداد به حبس یک تا ۵ سال محکوم می شود.
پرونده ثبتی این عبادتگاه تاریخی و قاجاری در سال ۱۳۸۳ تهیه ولیکن تاکنون اقدامات لازم برای ثبت نهایی این اثر ارزشمند مذهبی در تهران انجام نشده است.
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

    \