عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

نخستین گردهمایی راهنمایان گردشگری در موزه فرهنگ و آموزش

نخستین گردهمایی راهنمایان گردشگری استان قزوین در موزه فرهنگ و آموزش برگزار می شود.
زمان؛ ساعت 18 روز سه شنبه ششم مهر ماه 1397
مکان؛ شهر قزوین، خیابان انصاری، کوی توسلی، جنب کلانتری بازار، محل سابق دبستان دیانت، موزه فرهنگ و آموزش
ورود برای عموم آزاد و رایگان است

گردهمایی راهنمایان گردشگری استان قزوین در موزه فرهنگ و آموزش
گردهمایی راهنمایان گردشگری استان قزوین در موزه فرهنگ و آموزش

موزه فرهنگ و آموزش نشان دهنده بیش از 115 سال تلاش خادمان “معارف” و فرهنگ این سرزمین است.کسانی چون مرحوم “رزبان” که پس از بازنشستگی مدت 30 سال بدون دریافت حقوق در دبیرستان مشغول تدریس بودند یا مرحوم معینی که در سال 1305 به اخذ دیپلم از دارالفنون تهران نائل شدند و به “ذوالفنون” شهرت داشتند و مرحوم غلامرضا خان شمس که منزل خود را بدون دریافت وجه در اختیار آموزش و پرورش قرار دادند و خود به مستاجری قناعت کردند.
ساختمان موزه فرهنگ و آموزش
این ساختمان اثری است از دوره قاجاریه، با قدمت 150 سال و دارای اتاق هایی که به صورت غلام گردشی است، با زیرزمین هایی به هم پیوسته که هوای خنکی در تابستان و هوای نسبتا گرمی در زمستان دارد و جالب این که زیرزمین دارای هواکش شومینه مانندی است که تا اتاق “کرسی خانه” یا “شاه نشین” ادامه داشته و سپس از سقف اتاق خارج شده و امکان جریان هوا را فراهم کرده است. اتاق ها دارای سقفی خنچه پوش، ارسی های قدیمی با شیشه های رنگی و حوض فواره سنگی است که ما را به سال هایی خواهد برد که آرامش روحی یکی از ویژگی های آن بود.

موزه فرهنگ و آموزش قزوین
موزه فرهنگ و آموزش قزوین

این اثر خود یک موزه است. این بنای زیبا که آخرین مالک آن “آقای حاجفتحعلی” بوده در سال 1332 شمسی توسط شهرداری از محل 5 درصد درآمد این نهاد خریداری و به آموزش و پرورش هدیه شد. به این ترتیب مدرسه دیانت که در سال 1306 شمسی در خیابان پیغمبریه، کوچه پنجه علی و منزل ساربانها تاسیس شده بود در سال 1332 به این محل منتقل شد و تا سال 1356 شمسی به فعالیت خود ادامه داد و پس از انقلاب به مدت 5 سال مهد کودک مرجان در این محل دایر بود که پس از آن به دلیل فرسودگی بنا غیرفعال شد. در سال 1378 قراردادی بین آموزش و پرورش و میراث فرهنگی بسته شد که طی مدت دو سال بنا تعمیر و به آموزش و پرورش تحویل شود که این اتفاق در سال 1393 افتاد.
آثار فرهنگی و آموزشی موزه
امروز پس از سال ها تلاش (15 سال) می توان مدارک، عکس ها، کتاب ها و وسایلی را مشاهده کرد که در ارتباط با تدریس و تحقیق است. زیباترین و خاطره انگیزترین عکس هایی که پس از ملاقات با بیش از 200 همکار فرهنگی پیشکسوت گردآوری شده که خود نشاندهنده بیش از یک قرن تحولات در زمینه نوع لباس، آرایش معلمان و دانش آموزان، نوع ساختمان مدارس، شکل کلاس ها، میزو نیمکت و سایر وسایل است و جالب این که این عکس ها به کل استان تعلق دارد.

موزه فرهنگ و آموزش قزوین
موزه فرهنگ و آموزش قزوین

قدیمی ترین کتاب های درسی از دارالفنون تا پس از انقلاب، انواع دفاتر حضور غیاب همکاران و دانش آموزان، انواع ترازوها در ابعاد مختلف، چرتکه (که ماشین حساب بسیار دقیق و قدیمی این ملک است)، انواع و اقسام وسایل آزمایشگاه های شیمی و فیزیک، ماشین های تحریر، وسایل موسیقی و هنر، فیلم، آپارات، دستگاه اسلاید و بیش از سه هزار فیلم اسلاید، گاو صندوق های قدیمی، کارهای دستی دانش آموزان و کلاسی در زیرزمین بنا که تداعی کننده کلاس های 90 سال پیش است و …
ساعت کاری موزه ی فرهنگ و آموزش؛
همه روزه از ساعت 9 تا 13.30
بازدید ویژه دانش آموزان دختر: روزهای زوج 9-13:30
بازدید ویژه دانش آموزان پسر: روزهای فرد9-13:30
جمعه ها و تعطیلات رسمی موزه از پذیرش بازدید کنندگان معذور است
آدرس: قزوین، خیابان شهید انصاری(کوروش سابق)، کوچه شهید مجید توسلی، جنب پارکینگ بازار، محل سابق دبستان دیانت
تلفن:33235810-028

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>