عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

تخریب هواکش مترو پمپ بنزین دروازه دلت

تخریب هواکش مقابل پمپ بنزین دروازه دولت که با شماره 31711 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود، به پایان رسید، پمپ بنزین دروازه دلت به زودی به موزه نفت تبدیل خواهد شد.

تخریب هواکش مترو در حریم پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت
تخریب هواکش مترو در حریم پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت

تخریب هواکش متروی مقابل پمپ بنزین دروزاه دولت در تقاطع خیابان های انقلاب و سعدی، پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و رایزنی های مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با شهرداری و متروی تهران، انجام شد.

اصلاح نمای جایگاه سوخت قدیمی دروزاه دولت تهران و نزدیک کردن محیط اطراف آن به اصالت اولیه از جمله اهداف اقدام به تخریب هواکش مترو در این منطقه بود که به سرانجام رسید.

تخریب هواکش مترو پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت
تخریب هواکش مترو پمپ بنزین تاریخی دروازه دولت

پمپ بنزین دروزاه دولت از جمله جایگاه های قدیمی در شهر تهران است که توسط شرکت نفت انگلیس و ایران در دوران پهلوی اول ساخته شده و بنای آن از معماری ویژه ای برخوردار است. این جایگاه قدیمی قرار است به عنوان سومین موزه نفت کشور، تا پایان سال جاری گشایش یابد.

پمپ بنزین دورازه دولت - عکس حامد میرزا خلیل
پمپ بنزین دورازه دولت – عکس حامد میرزا خلیل

پمپ بنزین دروازه دولت مدتی به عنوان محل نگهداری سطل زباله شهری و ایستگاه خدمات شهری بهره برداری می شد، پمپ بنزینی با کاشی های هفت رنگ و معماری ایرانی و اسلامی که محل دپوی زباله شده بود و جزو اولین نسل معماری پمپ بنزین ایران ایران بود

پایان تخریب هواکش متروی شرق پمپ بنزین دروازه دولت
پایان تخریب هواکش متروی شرق پمپ بنزین دروازه دولت

سفرنویس تلاشهای بسیاری کرد تا پمپ بنزین و این ساختمان غربی آن احیاء شود، داستانهای این جایگاه را در اینجا؛ 1، 2 ، 3 ، 4 ، 5 ، 6  و  7 بخوانید.
امیدورام باز هم بتوانم خبرهای خوب بدهم، با انرژی مثبت شما

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>