عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

نمایشگاه نیکلای مارکوف، سرنوشت پارسیِ قزاق روس

نمایشگاه معمار نیکلای مارکوف با عنوان؛ سرنوشت پارسیِ قزاق روس با کمک اسناد و مدارک بایگانی وزارت امور خارجه ایران، بایگانی دولتی فدراسیون روسیه و عکس هایی از بایگانی شخصی لانا راوندی فدایی برگزار خواهد شد.

نمایشگاه نیکلای مارکوف، سرنوشت پارسیِ قزاق روس
نمایشگاه نیکلای مارکوف، سرنوشت پارسیِ قزاق روس

روس ها از مارکوف به عنوان هنرمندی یاد می کنند که پس از وقوع انقلاب در روسیه، ایران را به عنوان خانه دوم خود برگزید و بنابر اطلاعات مندرج در برخی منابع، در ایران به درجه ژنرالی نیز رسید و پس از بازنشستگی به حرفه معماری روی آورد. او به دلیل دیدگاه‌های سیاسی‌اش هرگز به شوروی وقت بازنگشت.
لانا راوندی فدایی  L.M. Ravandi-Fadai ایران شناس روس، درباره آثار این هنرمند به خبرگزاری ایرنا گفته است: در آثار معماری نیکلای مارکف عناصری از سنت های روسی، ایرانی و بیزانسی در هم تنیده شده و این تلفیق تبدیل به وجه بارز و شاخص معماری مارکف شده و به آثار او توازن شگفت انگیزی میان ملزومات عصر جدید و حفظ سنت های قدیمی داده است.
به گفته او، در آثار این هنرمند روسی گنجانده شدن عناصر فرهنگ روسیه، حتی در پروژه هایی که کارفرمایشان دولت ایران بودند نیز دیده می شود. مارکف در مجموع پیرو معماری اسلامی، پیشا اسلامی و روش های ساخت و ساز ایرانی بود و ترجیح می داد بامصالح ساختمانی محلی، مانند آجر، سنگ، سفال و گچ کار کند. و از او به عنوان معمار دروازه های قرن بیستم برای ایران یاد می کنند.
در نمایشگاه «معمار نیکلای مارکوف: سرنوشت پارسیِ قزاق روس» از نسخه هایی از طرح های آبرنگ کلیسای جامع سنت نیکلاس و … ارائه شده است.
این نمایشگاه تا روز 4 می (14 اردیبهشت) از ساعت 12 تا 19 در شهر مسکو، خیابان نیژنیایا رادیشفسکایا، شماره 2 برای بازدید عموم آماده است.
Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 2
ته نویس) به زودی، توری ویژه در این خصوص توسط سفرنویس برگزار خواهد شد.
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>