عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

ستاد معراج شهدا (خانه عضدالملک)

خانه عضدالملک خوانسالار قاجار، به همت فرزندش امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسطنه برای امور خیریه وقف شده بود و در بعد از جریانات سال 57 توسط بنیاد مستعضعفان مصادره و مدتی نیز به صورت اجاره ای در اختیار دروایش گنابادی قرار گرفت (پس از آتش سوزی حسینیه امیریه در شب عاشورای 1358) و در سال 1360به عنوان ستاد معراج شهدای ایران از آن بهره برداری می شد.

درب شمالی ورود به خانه عضدالملک (ستاد معراج شهدا)
درب شمالی ورود به خانه عضدالملک (ستاد معراج شهدا)

آدرس ستاد معراج شهدا (خانه عضدالملک) : استان تهران، شهر تهران، خیایان بهشت، کوچه معراج، شماره 18
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : این اثر تاکنون ثبت ملی نشده است
نامهای دیگر : خانه امیرسلیمانی، خانه عضدالمالک، خانه مشیرالسلطنه، خانه نایب السلطنه، محل تخلیه شهدا

علیرضا عضدالملک
علیرضا عضدالملک

دوران و بانی اثر : عمارت اولیه  دوران قاجار توسط عضدالمالک بنا ولیکن پس از آتش سوزی در سال 1361 تجدید بنا شد
امکان بازدید : دارد
پیشینه و تاریخچه ستاد معراج شهدا (خانه عضدالملک) :

تالار اصلی ورودی خانه عضدالملک (ستاد معراج شهدا)
تالار اصلی ورودی خانه عضدالملک (ستاد معراج شهدا)

خانه در سال 1242 توسط عضدالملک خوانسالار قاجار بنا شد و به همت فرزندش امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسطنه برای امور خیریه وقف شده بود و در بعد از جریانات سال 57 توسط بنیاد مستعضعفان مصادره و مدتی نیز به صورت اجاره ای در اختیار دروایش گنابادی قرار گرفت (پس از آتش سوزی حسینیه امیریه در شب عاشورای 1358) و در سال 1360به عنوان ستاد معراج شهدای ایران از آن بهره برداری می شد.

گچبری های خانه عضدالملک (ستاد معراج شهدا)
گچبری های خانه عضدالملک (ستاد معراج شهدا)

عمارت عضدالملک در ابتدای امر به عنوان مکان تخلیه شهدا نامگذاری شده بود که پس از پیشنهاد یکی از اساتید دانشگاه و موافقت سردار باقرزاده نام “معراج شهدا” برای آن انتخاب شد.

خانه باغ تاریخی عضدالملک (ستاد معراج شهدا)
خانه باغ تاریخی عضدالملک (ستاد معراج شهدا)

در زمان هشت سال جنگ، پیکرهای شهدای شناخته نشده یا گمنام، برای انجام مراحل شناسایی و بررسی‌های لازم به ستاد معراج منتقل و پس از ثبت و شناسایی به خانواده، برای تدفین داده می شد. پس از اتمام جنگ، پیکر شهدای تفحص شده نیز برای شناسایی به این مکان منتقل می شد. برخی از شهدای جانباز، شهدای حوادث تروریستی، شهدای سوریه، خبرنگار و  … نیز در سالهای اخیر به این ستاد منتقل می شدند.

هجوم آهن و بتون برای تخریب ستاد معراج شهدا (خانه تاریخی عضدالملک)
هجوم آهن و بتون برای تخریب ستاد معراج شهدا (خانه تاریخی عضدالملک)

در اواخر دهه 80 ، مدیریت وقت مجموعه ستاد معراج، گذر عمومی شمال عمارت عضدالملک را متصرف و خاکبرداری بخش شمالی آغاز، که به دلیل وجود انبار فاضلاب پزشک قانونی، گذر نشست کرد و بخشی از ساختمان پزشک قانونی فرو ریخت.
در عملیات گودبرداری، بقایای عمارتی کهن و یک آب انبار قدیمی نیز کشف و کاملا تخریب شد. بعد از آن عملیات تا سال 1396 منتفی و جلوگیری شد، اما پس از انتقال پیکرهای شهدای آتش نشان به ستاد معراج و بر اساس قول معاون خدمات شهری وقت به مدیریت ستاد معراج، کار اجرایی و ساختمان سازی، بدون اخذ مجوزهای قانونی از شهرداری آغاز شد.

هجوم آهن و بتون برای تخریب ستاد معراج شهدا (خانه تاریخی عضدالملک)
هجوم آهن و بتون برای تخریب ستاد معراج شهدا (خانه تاریخی عضدالملک)

ستاد معراج شهدا و میراث معنوی شهر تهران (خانه عضدالملک) به دلیل بی خبری شهرداری از ساخت ساز غیرمجاز (در چند قدمی ساختمان مرکزی شهرداری) و کم کاری و بی اطلاعی سازمان میراث فرهنگی در خطر تخریب قرار گرفت.
معماری ستاد معراج شهدا (خانه عضدالملک) :
سردر این خانه در سالهای گذشته تخریب شد، این عمارت یک طبقه و دارای زیرزمین (مطبخ، انبار و …) است، درب اصلی عمارت از شمال است که با چند پله به تالار اصلی وارد می شوید، که دو راه ورودی از چپ و راست به زیرزمین و با چند پله با تالار اصلی وارد می شوید، در بدو ورود شما یک قاب گچبری شده که متاسفانه در سالهای اخیر قسمت شمالی آن تخریب شده به شما خوش آمد می گوید، تمام دیوار ها و سقف اتاقها گچبری و آیینه کاری شده است که الیته به دلیل عدم رسیدگی مناسب و تغییر کاربری، آسیب های فراوانی دیده است.

گواهی شهادت ستاد معراج شهدا
گواهی شهادت ستاد معراج شهدا

سقف ستاد معراج شهدا (خانه عضدالملک) شیروانی است و سالهای گذشته، استخر جنوبی عمارت کاملا تخریب و درختهای جنوبی به صورت کامل قطع شدند.
گزارش تخریب و عکسهای آن را در اینجا ببینید/
ته نویس) این گزارشم را بدون اجازه و با افتخار تقدیم می کنم به دوست عزیز و بزرگوارم، جناب آقای نوروزی بزرگوار، دلیلش را در پیام شخصی به ایشان خواهم نوشت
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>