عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)

حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) بخش شرقی خانه پدری امیرمصطفی امیرسلیمانی (عضدالملک) که به واسطه درویشی وی برای مجلس فقرا وقف شد که در سال ۱۳۵۸ در آتش سوخت و در سال ۱۳۶۱ تجدید بنا و به عنوان حسینیه (خانقاه) و برگزاری مجالس دراویش گنابادی مورد استفاده قرار گرفت.

درب ورودی حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) و ستاد معراج در سمت چپ تصویر
درب ورودی حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) و ستاد معراج در سمت چپ تصویر

آدرس حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) : استان تهران، شهر تهران، خیایان بهشت، کوچه معراج، شماره ۱۶
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : این اثر تاکنون ثبت ملی نشده است
نامهای دیگر : حسینیه امیرسلیمانی، حسینیه دراویش، حسینیه مشیرالسلطنه، خانقاه، خانقاه دراویش، خانقاه دراویش گنابادی

علیرضا عضدالملک
علیرضا عضدالملک

دوران و بانی اثر : عمارت اولیه در سال ۱۲۴۲ دوران قاجار توسط عضدالمالک بنا ولیکن پس از آتش سوزی در سال ۱۳۶۱ تجدید بنا شد
امکان بازدید : دارد
پیشینه و تاریخچه حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) :
حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) که در اصل بخش شرقی خانه عضدالملک خوانسالار قاجار بود، به همت فرزندش امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسطنه برای امور خیریه وقف شده بود به عنوان حسینیه (خانقاه) و برگزاری مجالس و مراسم دراویش (صوفیه) نعمت اللهی سلطانعلیشاهی گنابادی مورد استفاده قرار گرفت.

امیرمصطفی امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)
امیرمصطفی امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)

پس از آتش سوزی حسینه امیرسلیمانی مشیرالسلطنه در سحر عاشورای سال ۱۴۰۰ قمری مطابق با ۱۹ آبان ۱۳۵۸ خورشیدی، به مدت دو سال مراسم در بخش غربی (یعنی خاه خود عضدالملک) که آن زمان در اختیار بنیاد مستضعفان و جانبازان بود، به صورت اجاره ای برگزار می شد.
بنای جدید حسینیه بلافاصله پس از دستور حسین تابنده شروع و مهندسی ساختمان بر عهده مهندس شکر الله تابنده و مهندس علیرضا جذبی بود. این بنا پس از ساخت و بازسازی بنای جدید حسینیه در روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۶۱ شمسى مصادف با عید فطر سال ۱۴۰۲ قمرى افتتاح شد. پس از تجدید بنا یک تالار مطالعه به نام کتابخانه صالح در طبقه دوم این بنا دایر شد و در ضلع شمال غربی نیز درمانگاه خیریه صالح بعدها ساخته شد.

درمانگاه خیریه صالح
درمانگاه خیریه صالح

مطابق سنت، شب‌های جمعه و شب یکشنبه (با اقامه نماز) و روز جمعه مجالس درویشی در این مکان برگزار می‌شود. همچنین اجتماعات بزرگداشت شعائر اسلامی و شیعی (جشن و عزاداری) بطور سالیانه در این مکان منعقد می‌گردد. چند روز اول از سال نوی شمسی نیز به مناسبت عید نوروز اجتماع دراویش در این مکان برگزار می‌شود
معماری حسینیه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)؛

درب ورودی حسینه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)
درب ورودی حسینه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)

درِ ورودی این مجموعه، آهنی و به رنگ کرم است که مزیّن به نقش برجسته‌ی آهنی هشت پر است که یادآور همان روایت عدد هشت در بهشت است. بر فراز این در آهنی پنجره ای آهنی و مثلثی به رنگ کرم با شیشه های مات آبی و سبز قرمز به چشم می‌خورد که هفت دایره‌ی بزگ در میان آن به رنگ شیشه قرمز جلب توجّه می‌کند، که می‌تواند اشاره به روایت قداست عدد هفت باشد. همچنین بر فراز مقرنس های مزیّن به آجرچینی و در گوشه‌ی سمت چپ و راست آن عبارت «حسین (ع) منی و انا من حسین (ع)» به خط نستعلیق به چشم می‌خورد.

سالن اصلی حسینه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)
سالن اصلی حسینه امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)

درِ ورودی مزیّن به کاشی‌کاری‌های آبی، به سبک مساجد و زیارتگاه‌های متبرکه‌ شیعه است که بر بالای آن آیه‌ی مبارکه‌ی «فالدخلوها بسلام آمنین» و «ما نَنْسخْ مِنْ آیَهٍ او نُنْسِها نَأتِ بِخَیرٍ مِنها اَوْ مِثلِها» به رنگ سفید در پس زمینه‌ی آبی کاشی‌کاری شده است. در این طاق نما، افزون بر نام امام حسین (ع) و لفظ حسینیه‌ی امیر سلیمانی، آنچه که جلب توجّه می‌کند عبارت «هو ۱۲۱» است که بر سر در همه‌ی مکانهای این سلسله وجود دارد و نماد رسمی آنها محسوب می شود.
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

  1. حسین گلریز

    من از این خشونت که نسبت به دراویش گناآبادی و جریان خیابان پاسدا ران و گلستان هفتم از طرف سردم داران زر و زور تزویر شد نسبت به محمد سلاس شد متاسف هستم

    شهریار: سلام بر شما

  2. لانه این وحوش رو باید بست! پست فطرت هایی که با چماق و دشنه میوفتن به جون ملت و جوون مردم رو سلخی می کنن و با ماشین از روی آدم رد میشن و یک ماه امنیت یک محله رو به خطر میندازن و اسباب تن لرزه مردم محل رو فراهم می کنن چرا باید اجازه فعالیت داشته باشن؟

\