عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسلطنه

امیرمصطفی امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه) فرزند عضدالملک از اعیان و محترمین تهران و رئیس ایل قاجار بود و در سال ۱۳۲۲ در نزد جناب حاج شیخ عبدالله حائری مشرف به فقر شد، وی ملقب به سالار السلطان  شد. وی در سال ۱۳۳۲ در دوره دوم مجلس سنا به سناتوری تهران منصوب و تا اسفند ۱۳۳۵ به مدت سه سال در این سمت باقی ماند.

امیرمصطفی امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)
امیرمصطفی امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه)

امیرمصطفی امیرسلیمانی (مشیرالسلطنه [ م ُ رُس ْ س َ طَ ن َ ]) فرزند عضدالملک از اعیان و محترمین تهران و رئیس ایل قاجار بودوی در سال ۱۲۵۸ ه خورشیدی در شهر تهران متولد شد، تحصیلات خود را در رشته‏ ادبیات فارسى و فلسفه و عرفان ادامه داد و در زمان پدر خود در سال ۱۳۲۲ ق پس از چند جلسه به ملاقات جناب شیخ عبدالله حائری رفت و پس از آن، اظهار طلب نمود و قبل از مرحوم شیخ المشایخ دزفولی هر دو در یک روز در هاشم آباد ملک متصرفی او نزدیک تهران نزد جناب حاج شیخ عبدالله مشرف به فقر شد.
آنگاه در گناباد خدمت جناب حاج ملاسلطان محمد رسیده، چندی توقف نمود و محبت و علاقه فقری به او بیش از پیش گردید، پس از ورود به فقر مدتی مورد ملامت و اهانت پدر و برادر و سایر اقوام بود، جدیت داشتند که او را از آن حال برگدانند حتی او را تکفیر و تنجیس (نسبت ناپاکی و پلیدی دادن) نمودند، ولی سعی آنان در او اثر ننمود.
امیر سلیمانى تا سال ۱۲۹۷ لقب سالارالسلطان داشت. که بعد از فوت میرزا احمد خان مشیرالسلطنه صاحب لقب وى گردید. امیرمصطفی امیرسلیمانی در سال ۱۳۳۲ در دوره دوم مجلس سنا به سناتوری تهران منصوب شد و تا اسفند ۱۳۳۵ به مدت سه سال در این سمت باقی ماند. وی در سال ۱۳۴۴ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.
خواهر؛ ماهتاج امیرسلیمانی (حاجیه فخرالعظم) متوفی ۹ آذر ۱۳۵۰
فرزندان؛ علیرضا امیرسلیمانی، علی اکبر امیرسلیمانی
حسیننیه امیرسلیمانی که ابتدا به همت پدر عضدالملک برای مجالس سوگواری و اجتماعات مذهبی اختصاص داده شد، بعدا توسط مشیرالسلطنه وقف و تحت رسیدگی حسین تابنده رضاعلیشاه واقع گردید.
نامهای دیگر : امیرسلیمانی، مشیرالسلطنه، درویش سلیمانی، سالار السلطان
آثار و اماکن مرتبط با امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسلطنه :
ستاد معراج شهدا (خانه عضدالملک) که خاه پدر ایشان بود، گزارش تخریب خانه را در اینجا بخوانید.
حسینیه امیرسلیمانی. حسینیه دراویش گنابادی تهران
کتابخانه صالح .
درمانگاه صالح .
عمارت ویلایی مشیرالسلطنه در روستای دونه گتاب بابل ثبت شده به شماره ۳۱۷۷۱ به نام باغ و عمارت مستوفی الممالک (خانه امیرمصطفی امیرسلیمانی)
محله مشیریه در شهر تهران، که از زمین ها و باغ های مشیرالسطنه بود و به همین دلیل نام این منطقه مشیریه نامگذاری شد.
پاساژ امیرسلیمانی در خیایان خیام، نام این پاساژ ابتدا سلمان شد و بعدها، کلا تابلوی پاساژ مفقود شد!

پاساژ سلمان یا پاساژ امیرسلیمانی
پاساژ سلمان یا پاساژ امیرسلیمانی

آثار و اماکن با ارتباط کم امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسلطنه:
اراضی سلیمانیه و باغ معروف سلیمانیه در گذشته به نام روستای اصفهانک شناخته می شدند. روستایی آباد در شرق روستای بزرگ دولاب. این روستا با یک رشته قنات پرآب ، آبیاری می شد. با احداث قصر سلطنت آباد، این قنات که از دل اراضی شمیران سرچشمه می گرفت و از دل این قصر عبور می کرد توسط ناصرالدین شاه ضبط شد و آبش به مصرف این قصر رسید در نتیجه اصفهانک خشک شد و تنها نام یادگاری از اصفهان زیبا در اطراف تهران از بین رفت. بعدها علیرضا خان عضدالملک، نایب السلطنه احمدشاه، اراضی این روستا را خرید و با حفر قنات جدیدی آن را احیا کرد و این بار به نام پسرش امیر مصطفی امیرسلیمانی و همچنین پدر به آنجا را سلیمانیه نام نهاد. بعدها در زمان پهلوی اول وثوق الدوله این باغ و اراضی اطراف آن را که بالغ بر ۳۵ میلیون متر و شامل بسیاری از اراضی منطقه ۱۴، منطقه ۱۳ و منطقه ۱۵ می شد را خریداری کرد
باغ امیرسلیمانی در جماران، کوچه ای هنوز به این نام در جماران وجود دارد.
وقایع و اتفاقات مربوطه امیرمصطفی امیرسلیمانی مشیرالسلطنه:
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

  1. با تشکر از مطالب مفیدی که در اختیار همه قرار دادید..
    نام روستایی که ویلای مشیرالسلطنه یا باغ مستوفی الممالک توی اون قرار داره روستای “دونه سر” هست. که واقع در بخش گتاب شهرستان بابل میباشد.

    شهریار: سلام و سپاس از یادآوری شما

\