عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

نمایشگاه هنرمندان افغانستان در نیاوران (نیمروز)

نخستین نمایشگاه سراسری هنر‌های تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» با نمایش ۱۳۰ اثر از ۵۳ هنرمند مطرح افغان به همت مریم کوهستانی برگزار می شود.

نمایشگاه هنرمندان افغانستان در نیاوران (نیمروز)
نمایشگاه هنرمندان افغانستان در نیاوران (نیمروز)

در این نمایشگاه که با حمایت مرکز هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موزه هنر‌های معاصر برگزار می‌شود، ۱۳۰ اثر در شاخه‌های نقاشی، نقاشی خط، مجسمه، عکس، ویدیو و اینستالیشن از ۵۳ هنرمند مطرح افغانستانی از کشور‌های فرانسه، آذربایجان، آلمان، آمریکا، استرالیا، افغانستان، ایران، پاکستان، سوئد، نروژ و هلند به نمایش درخواهد آمد.

مریم کوهستانی
مریم کوهستانی

مریم کوهستانی هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی مدیر هنری و اجرایی نخستین نمایشگاه سراسری هنر‌های تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» است. مریم کوهستانی درباره اهداف خود از برگزاری این نمایشگاه می‌گوید:

نزدیک‌کردن هنرمندان دو کشور با تاریخ و فرهنگ مشترک، شناساندن هنرهای تجسمی کمترشناخته‌شده افغانستان، احیای هویت و نمایش توانمندی به نسل‌های جوان‌تر افغانستان جزو اهداف اصلی برگزاری نمایشگاه محسوب می‌شود. تعدد هنرمندان و آثار این نمایشگاه، نیمروز را به یک پدیده و اتفاق هنری تبدیل خواهد کرد، چرا که از یک سو چنین نمایشگاهی از هنرهای تجسمی معاصر افغانستان در تمام جهان تا به امروز بی‌سابقه بوده و نقطه عطفی در هنر معاصر افغانستان خواهد شد. و از سوی دیگر در ایران مشابه آن برای هنرمندان تجسمی کشور دیگری نظیر نداشته است، و فتح بابی است برای نمایشگاه‌های مشابه.

همچنین در آیین افتتاحیه این نمایشگاه از کتاب آثار هنرمندان مطرح افغانستانی که از سه نسل گردآوری شده است رونمایی می‌شود و این کتاب مجموعه‌ای مفید از آثار و اطلاعات هنرمندان معاصر افغانستانی را شامل می‌شود.
آدرس تارنمای نمایشگاه نیمروز؛ www.nimrouzexpo.com
زمان؛ از ۱۲ تا ۲۶ آبان از ساعت ۱۰ تا ۲۰ و در روز‌های تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۲۰
مکان؛ انتهای خ پاسداران ، مقابل پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران، نمایشگاه شماره یک، تلفن ۰۲۱ ۲۲۲۸ ۷۰۸۱

همسفران