عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

نمایشگاه عکس‌های تاریخی سوگ‌واران

نگارخانه لاله و موزه عکسخانه شهر در اقدامی مشترک و هم‌زمان، از روز دوشنبه ۳ مهرماه ۹۶ از ساعت ۱۶ تا ۱۹ میزبان نمایشگاهی از عکس‌های تاریخی مرتبط با ایام محرم با عنوان «سوگ‌واران» خواهند بود.
یکی از ویژگی‌های برجسته عکس‌های تاریخی، ثبت وقایع و سندی برای شناخت و بررسی دوران گذشته است. از آغازِ ورود عکاسی به ایران در دوره قاجار به تدریج برخی از عکاسان توانستند رفتارها و آئین‌های جمعی مردم را ثبت کنند. یکی از این آئین‌ها، سوگواری برای امام حسین(ع) است.

نمایشگاه عکس‌های تاریخی سوگ‌واران
نمایشگاه عکس‌های تاریخی سوگ‌واران

تصاویر زیادی از آیین‌های سوگواری در عصر قاجار و پس از آن به جای مانده است. در این مجموعه، برگزیده‌ای از چندین دوره تاریخی و تصاویری از هیات‌های عزاداری، تکیه‌ها، دسته‌های سینه‌زنی و آئین تعزیه انتخاب شده است. نمایشگاه عکس «سوگ‌واران» در دو بخش، شامل ۳۲ تصویر با چیدمانی تازه در نگارخانه لاله و بخش دیگر شامل ۲۳ تصویر درموزه عکسخانه شهر برگزار می‌شود.
این مجموعه‌ها و اسناد تصویری روایت‌گر دوران گذشته و ارادت مردمان ایران زمین به امام سوم شیعیان است که این موضوع همیشه در طول تاریخ ساری و جاری بوده است. با این تصاویر در تاریخ سفر می‌کنیم و با تجربیات زیسته‌ پیشینیان آشنا می‌شویم. امید است که این رویداد زمینه‌ای برای توجه به مسائل تاریخی، مردم‌نگاری و جامعه‌شناسی فراهم آورد.
علاقه‌مندان می‌توانند از روز سه‌شنبه ۴ مهرماه تا ۹ آبان ماه ۹۶ (به غیر از ایام تعطیل) برای بازدید از نمایشگاه به موزه عکسخانه شهر و نگارخانه لاله مراجعه کنند.
موزه عکسخانه شهر: تهران، میدان هفت تیر، خیابان بهارشیراز، میدان بهارشیراز، ضلع جنوب غربی
ساعت بازدید از ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ (روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳)
نگارخانه لاله: تهران، خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمال پارک لاله، جنب هتل لاله
ساعت بازدید از ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۹ (روزهای پنجشبه از ساعت ۹ تا ۱۳)

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>