عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
344 سفر
12798 همسفر

بی خبری میراث و تخریب خانه دکتر ابتهاج

خانه دکتر ابتهاج سمیعی، که در سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۸۷۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود، در بی خبری کامل سازمان میراث فرهنگی تخریب شد.

تخریب خانه دکتر ابتهاج سمیعی
تخریب خانه دکتر ابتهاج سمیعی
عبدالحسین ابتهاج سمیعی
عبدالحسین ابتهاج سمیعی

عبدالحسین ابتهاج سمیعی پزشک، استاد دانشگاه و دولتمرد ایرانی بود. سمیعی که دانش آموخته پزشکی در آمریکا بود، سمت‌هایی چون معاونت وزیر بهداری، ریاست مرکز پزشکی شاهنشاهی، و بین سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۵، وزارت علوم و آموزش عالی را برعهده داشت. او در این مقام بانی تأسیس نهادهای آموزش عالی چون مرکز پزشکی شاهنشاهی، دانشگاه رازی، دانشگاه بلوچستان، دانشگاه گیلان و دانشگاه رضا شاه کبیر بود. پس از انقلاب اسلامی او به آمریکا بازگشت و دوباره به استادی دانشکده پزشکی دانشگاه کرنل و ریاست بخش داخلی بیمارستان نیویورک رسید.

خانه دکتر ابتهاج سمیعی واقع در تقاطع شمال غربی خیابان ایران و مجاهدین واقع و در ۲۶ آبان سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ایران قرار گرفت و با شماره ۲۳۸۷۷ ثبت شده بود.
نکته) حسب پیگیری های مکرر انجام شده از سازمان میراث فرهنگی، این سازمان اطلاعاتی از ثبت این اثر نداشته و پیرو منابع اطلاعتی موثق، پرونده نیر مفقود شده است.
لازم به ذکر است پیرو مصوبات شهرداری تهران جهت ایجاد بوستانهای محلی و با توجه به عدم اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، ملک مذکور از خاندان ابتهاج سمیعی خریداری تا به بوستان محلی تبدیل گردد.

تخریب خانه دکتر ابتهاج سمیعی
تخریب خانه دکتر ابتهاج سمیعی

شایان ذکر است بر اساس ضوابط طرح تفصیلی و طرح جامع شهر تهران، فهرست بناهای با ارزش و نحوه مداخله در آنها توسط سازمان میراث فرهنگی، می بایست تهیه و در اختیار شهرداری تهران قرار می گرفت که این مهم تاکنون اتفاق نیافتاده است.
ته نویس اول) با توجه به خبر چند روز پیش درخصوص پیوستن سازمان میراث فرهنگی به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، آیا پرونده های ثبتی رونمایی خواهد شد؟
ته نویس دوم) به زودی اطلاعات کامل درخصوص ملک و تخریب آن منتشر خواهد شد.

همسفران

  1. یعنی واقعا سازمانی عریض و طویل به نام میراث فرهنگی ، اطلاعی به روز از وضعیت این گونه اماکن نداره !؟

    عجب !

    شهریار: شوربختانه سازمان اطلاعاتی ندارند

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>