عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

سینما الوند

سینما الوند در میدان خراسان جهت احداث ایستگاه خط شش مترو تخریب شد، این دومین سینما است که در یک سال پیش برای احداث مترو تخریب شده است.

تخریب سینما الوند برای ساخت مجتمع تجاری
تخریب سینما الوند برای ساخت مجتمع تجاری

سینما آرش (کوروش سابق) که در چهارراه مولوی و به عنوان دومین سینما در جنوب شهر تهران پس از سینما تمدن بود، در مرداد ماه سال گذشته تخریب شده بود.

سینما آرش یا کوروش سابق
سینما آرش یا کوروش سابق

سینما الوند که در جریان اتفاقات سال ۱۳۵۷ و پخش فیلم محلل آتش زده شد، مدتی تعطیل و پس از مرمت های اولیه به عنوان محل عرضه و فروش البسه و پوشاک فصلی مدتی استفاده و مدت زمانی نیز به عنوان فروشگاههای بهاره در ایام قبل از نوروز از آن بهره برداری می شد.

سینما الوند قبل از تخریب، عکس محمدی
سینما الوند قبل از تخریب، عکس محمدی

آغاز تخریب سینما الوند در اواخر سال گذشته آغاز و قرار بر این است که به عنوان مجتمع ایستگاهی مترو میدان خراسان و ایستگاه خط شش در زمین سینما الوند ساخته شود. ساخت و ساز این ایستگاه و مجتمع تجاری به جای سینما الوند به عهده؛ مدیریت اقتصادی و سرمایه گذاری به عنوان کارفرما و مهندسین مشاور آربیتا به عنوان مشاور است.

تخریب سینما الوند و احداث مجتمع تجاری و ایستگاه مترو
تخریب سینما الوند و احداث مجتمع تجاری و ایستگاه مترو

کشوری که در سالهای گذشته با یک چهارم جمعیت کنونی اش دارای ۵۷۱ سالن سینما بوده هم اکنون قالب سینماهای گذشته یا تخریب و یا غیر فعال هستند و گزارش و آماری از نسبت تخریبها و ساخت و سازها موجود نیست. سینما الوند در میدان خراسان، خیابان ۱۷ شهریور (شهباز سابق) تقاطع خیابان سیدعلی لاجوردیان بنا شده بود.

تخریب سینما الوند و ساخت مجتمع تجاری
تخریب سینما الوند و ساخت مجتمع تجاری

در نزدیکی سینما الوند دو سینمای دیگر در حوالی میدان خراسان به نامهای؛ سینما پیوند (شهوند سابق) و سینماسایه (سایانا سابق) قرار دارد که شوربختانه چندین سال است که غیر فعال بوده و بیم آن می رود که به زودی تخریب و مجتمع های تجاری جایگزین آن شوند. هر دو سینمای اشاره شده از سینمای با گنجایش ۱۰۰۰ نفر و از سینمای بزرگ شهر تهران هستند.
ته نویس اول) سلام با توجه به اینکه مشاور مالی خانواده ی ایزد صاحبان شرکت الوند و سینما الوند مَی باشم لازم دانستم بعرض دوستان برسانم، سینمائی الوند در ماهان اخر سال ١٣۵٧ به اتش کشیده شد و حدود چهل سال مخروبه ای بیش نبود که با توجه به تعریف ان در پهنه ی جدید کاربری ملک حمل و نقل تایید گردید که قرارداد با مترو تهران ( زمان مهندس هاشمی ) ،با شرکت مجتمع های ایستگاهی که موظف به إیجاد زمینه مشارکت و سرمایه گذاری در املاک مشترک و أشخاص حقیقی یا حقوقی را داشتند با حدود دو و نیم سال کار فنی – مهندسی و مالی ملک فوق بدل به مجتمع ایستگاهی الوند واقع در خ ١٧ شهریور گردید .
لذا سینمائی در این ملک فعال نبوده که به مجتمع اداری – تجاری بدل گردد .

با تشکر
دکتر فاطمه ایروانی نیای تهرانی
۱۳۹۶٫۰۳٫۲۱

ته نویس دوم) بد نیست بانو تهرانی، قوانین تغییر کاربری سینما و مکانهای فرهنگی را دوباره مرور کنند و بنویسند آیا قوانین موجود را رعایت کرده اند یا خیر؟! و تعهداتی که یک مالک برای تخریب و یا تغییر کاربری یک سینما (هر چند متروکه را) باید انجام دهند ، انجام داده اند یا خیر. منتظر پاسخ قانونی هستم.

گزارشهای مرتبط؛
تخریب سینما آرش.
تخریب سینما تمدن.
تنها گورستان سینمای جهان در خیابان لاله زار تهران.

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

    \