عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
3350 سفر
175400 همسفر

انتشار کتاب تو به اصفهان باز خواهی گشت

تو به اصفهان باز خواهی گشت نوشته‌ی مصطفی انصافی اولین رمان ایرانی که به‌تفصیل به ماجرای حضور لهستانی‌ها در ایران می‌پردازد. منتشر شد.

تو به اصفهان باز خواهی گشت نوشته‌ی مصطفی انصافی
تو به اصفهان باز خواهی گشت نوشته‌ی مصطفی انصافی

داستان با ورود دخترِ دانشجوی لهستانی به دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران و دیدار او با دکتر شمیم شمسه، که استاد دانشگاه است، به قصد مشاوره گرفتن برای پایان‌نامه‌اش، آغاز می‌شود. اما به‌زودی متوجه می‌شویم که پایان‌نامه صرفاً بهانه‌ای بوده برای الیزا تا از طریق شمیم، که روزگاری معشوق مادرش بوده، به جست‌وجوی ردی از مادربزرگش، باربارا، بپردازد.
مصطفی انصافی درباره‌ی فضا و بستر شکل‌گیری این داستان می‌گوید:

فکر می‌کنم گذشته‌ دختر لهستانی داستان، کلید پاسخ به پرسش مربوطه به بستر شکل‌گیری باشد. داستان هرچه پیش می‌رود جزئیات گذشته‌ای را افشا می‌کند که می‌بینیم تاثیرش بر اکنون شخصیت‌های داستان غیرقابل‌انکار است. گذشته‌ای که با جنگ جهانی دوم و ورود تاریخی اسرای لهستانی از خاک شوروی به ایران آغاز می‌شود.»

انتشارات؛ نشر چشمه
تعداد صفحات؛ 276 صفحه
قیمت؛ 230000 تومان

مصطفی انصافی
مصطفی انصافی

مصطفی انصافی متولد 1366 است. تحصیلاتش را در رشته‌ی مهندسی عمران – سازه در مقطع کارشناسی ارشد به پایان رسانده، اما به خاطر علاقه‌ی زیادی که به ادبیات دارد سال‌هاست می‌نویسد. داستان‌های کوتاه او در تعداد زیادی از جشنواره‌ها و جوایز ادبی نامزد یا برگزیده شده‌اند. انصافی علاوه بر داستان‌نویسی گه‌گاه با مجلات و روزنامه‌ها همکاری می‌کند. او سردبیر سایت ادبی 51 نیز هست.
در اسفند 1321 و در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم، حدود 115 هزار لهستانی، که حدود دو سال در اسارت نیروهای شوروی در سیبری بودند، در چند مرحله از بندر انزلی و مشهد وارد ایران می‌شوند تا به نیروهای نظامی در جبهه‌های جنگ علیه متفقین بپیوندند. بخشی از این لهستانی‌ها، عمدتا زنان و کودکان، در ایران ماندگار شدند و زندگی جدیدی را آغاز کردند. این ماجرا زندگی چند نسل از لهستانی‌ها و ایرانیانی را که با آن‌ها در ارتباط بودند تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. رمان «تو به اصفهان بازخواهی گشت» به زندگی و گذشته بعضی از این آدم‌ها نظر دارد.
با پیشرفت روایت قدم به قدم با لهستانی‌ها همراه می‌شویم. از لهستان به سیبری می‌رویم در سرمای منفی چهل درجه با ایشان همراه می‌شویم. سپس تا ایران همراهی‌شان می‌کنیم و طی قصه‌ای جذاب، که در بستری از تاریخ و سیاست روایت می‌شود، به بخش تاریک و ناگفته‌ای از تاریخ ایران سفر می‌کنیم که لهستانی‌ها با حضور سبزشان آن را رقم زده‌اند.
در توضیح پشت جلد کتاب آمده است:

«مصطفی انصافی نویسنده جوانی ا‌ست که در اولین تجربه روایی‌اش رمانی نوشته مملو از داستان‌های ریشه‌زده در تاریخ. رمان تو به اصفهان بازخواهی ‌گشت روایتی ا‌ست چندسویه از زندگی و سؤال‌های چند شخصیت که به خاطر جبر مکان و زمان در موقعیتی خاص  کنار هم قرار می‌گیرند. استاد دانشگاهی جوان و البته خسته از شرایطش که در فکر مهاجرت است، به دختری لهستانی برمی‌خورد که برای یافتن ریشه‌های دوردست خانواد‌گی‌اش به ایران آمده است. دختری که پیشینه‌ای مبهم دارد و ناگهان قصه‌ی او تبدیل می‌شود به انگیزه‌ای برای روایت قهرمان اول رمان… انصافی در این رمان تلاش کرده با توجه به قابلیت‌های ژانری و ترسیم پلات رمانی بنویسد که در عین سرک ‌کشیدن به زوایای پنهان‌مانده‌ی تاریخ ایران، رگه‌های زیستی و وجودی قهرمان‌های بلاتکلیفش را نیز برملا کند. آمدن زنان لهستانی به ایران در سال‌های حضور متفقین در ایران تنها جرقه‌ای‌ است برای آتش گرفتن انبار عظیمی از خطرات و خطرات. تا جایی که خواننده‌ی رمان در هر بخش با واقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شود که می‌توانند به جذاب‌ شدن روند روایی اضافه کنند. تو به اصفهان بازخواهی ‌گشت قصه کشف است. کشف گذشته‌ای ناامن و قصه‌دار که ناگهان همه‌چیز را عوض می‌کند… همه‌چیز را… »

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>