عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

مراسم رونمایی کتاب تهران نگاری

مراسم رونمایی و معرفی کتاب تهران نگاری (بانک نقشه ها و عناوین مکانی تهران قدیم) با حضور دوستداران و پژوهشگران نقشه های قدیمی و جمعی از مدیران آگاه و علاقمند به پژوهش ها برگزار می شود.
زمان و مکان؛ تالار ایوان شمس در روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۳۰ : ۱۷

مراسم رونمایی کتاب تهران نگاری (بانک نقشه ها و عناوین مکانی تهران قدیم)
مراسم رونمایی کتاب تهران نگاری (بانک نقشه ها و عناوین مکانی تهران قدیم)

کتاب تهران نگاری یک بانک اطلاعات حاوی ۳۱۴ قطعه نقشه شهر تهران و اطراف آن است که از این بین حدود ۲۹۰ نقشه بصورت کامل به چاپ رسیده است. این نقشه ها مربوط به دوره های زمانی قاجار و پهلوی است. این مجموعه حاصل همکاری حدود ۴۰ مرکز اسنادی و مجموعه شخصی است و بیش از یکصد نفر در مراحل پژوهش و تولید آن مشارکت داشته اند. این کتاب در ۶۰۰ صفحه قطع سلطانی بزرگ به چاپ رسیده و حدود ۹ کیلوگرم وزن دارد. کاربرد اصلی آن عمدتاً در کتابخانه ها و مراکز اسنادی و دستگاه های اجرایی است.
رضا شیرازیان تدوین گر کتاب تهران نگاری متولد سال ۱۳۵۴ و دانش آموخته کارشناسی عمران ۱۳۷۷ و کارشناسی ارشد مرمت بناها و بافت های تاریخی  است.
رضا شیرازیان کتب دیگری را به شرح زیر به رشته تحریر در آورده؛ کتاب گزارش جامع معرفی ارگ بم – ۱۳۸۳ ، نمایشگاه پژوهشی شهر و ارگ بم – ۱۳۸۴ ، کتاب همایش میراث جهانی ایران – ۱۳۸۵، کتاب راهنمای نقشه های تاریخی تهران – ۱۳۹۱، کتاب جذابیت در بناها و محوطه های تاریخی – ۱۳۹۲، کتاب کفسازی در بناها و محوطه های تاریخی – ۱۳۹۲، کتاب اطلس تهران قدیم – ۱۳۹۴
در کارت دعوت کتاب تهران نگاری چنین نوشته شده است؛

بیش از یکصد شخص و حدود چهل سازمان داخلی و بین المللی طی شش سال تلاش نموده اند تا نقشه های متعدد تهران را از دوره فتحعلیشاه قاجار تا پایان دوره پهلوی در قالب یک مجموعه کامل برای بهره برداران در رشته های گوناگون ارائه نمایند. جالب است بدانید ۳۱۴ قطعه نقشه ارائه شده در این کتاب حاصل تلاش بیش از هزار نقشه بردار ، نقشه نگار و عوامل چاپ در ادوار مختلف تاریخی است ، که طی سالیان دراز توسط کتابداران، مجموعه داران و برخی از علاقمندان نگهداری شده تا تصویر آن امروز در اختیار ما قرار گیرد.

این نقشه ها شکوه حیرت انگیزی از یک تلاش جمعی را، در کنار زیبایی بصری نقشه نگاری ارائه می نمایند که هر بیننده ای را مسحور خود می سازد و تغییر تدریجی سبک زندگی ، شکل شهر ، ادبیات جغرافیای شهری و روش های نقشه برداری و نقشه نگاری را پرده به پرده در جلوی چشم ما مخاطبین قرار می دهد. علاوه بر تصویر نقشه ها ، ۴۶۰۰۰ عنوان قرائت شده بر نقشه ها را نیز در اختیار داریم که در جنب هر نقشه و در فهرست اعلام انتهای کتاب، ما را در سریعترین زمان به نقاط مورد نظرمان هدایت می کند.

عجیب ترین خاصیت این مجموعه ، ایجاد تصاویر کاملاً شخصی در ذهن هر یک از ما است در کنار تصویر مشترکی که ایجاد می نماید. تخصص ، شغل و علاقمندی امروز ما در کنار خاطرات فردی از تهران باعث می شود ، بهره برداری متفاوت و لذت شخصی جدا از دیگران در کنکاش این کتاب داشته باشیم. هر چند این کتاب یک مجموعه صد در صد کاربردی است که بر روند مطالعات و طرح های شهری تهران تأثیر خواهد گذاشت ، اما خاطره و تاریخ در صفحه به صفحه آن موج می زند.

این مجموعه در قطع بزرگ ، چاپ مطلوب و صحافی کم نظیر به گونه ای منتشر شده که شایسته شهر تهران باشد و امید است به کار آید و نظر بهره برداران را تأمین نماید.

بهای کتاب یک میلیون تومان است که تعدادی از آن در روز رونمایی به مخاطبان ارائه خواهد شد.

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران