عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

خانه سپهبد امیراحمدی کجاست؟

خانه سپهبد امیراحمدی، خانه نخستین سپهبد ایران (سپهبد امیراحمدی)، منزل احمد امیراحمدی، یا عمارت احمدآقاخان معروف به امیرحمدی قصاب لرستان، خانه سپهبد یکصد کنتور، خانه وزیرجنگ، وزیر کشور، خانه فرماندار نظامی تهران، خانه امیر احمدی که 16سال عضو مجلس سنا بود، این خانه 7000 متری کجاست؟

خانه تاریخی سپهبد احمد امیراحمدی
خانه تاریخی سپهبد احمد امیراحمدی
سپهبد امیراحمدی
سپهبد امیراحمدی

سپهبد احمدآقاخان امیراحمدی کیست؟
سپهبد احمد امیراحمدی، نخستین سپهبد ایران، یکی از ارکان کوتادی سوم اسفند، 8 بار وزیر جنگ، 2 بار وزیرکشور، 5 بار فرماندار نظامی تهران، 2بار فرمانده کل ژاندارمری، سالها فرمانده لشگرهای لرستان، آذربایجان و … و 16 سال عضو مجلس سنا بود، سپهبد امیراحمدی به نامهای؛ امیراحمدی قصاب لرستان و سپهبد یکصد کنتور نیز مشهور است.
نکته اول) برای خواندن و دیدن اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه تا بیشتر با زندگی و آثار او آشنا شوید.
آدرس خانه سپهبد امیراحمدی: استان تهران، شهر تهران، شمال میدان حسن آباد، محصور بین خیابانهای حافظ (شاهپور سابق، یوسف آباد اسبق)، خیابان پیام انقلاب از شمال (سپه … بَد سابق، سپهبد اسبق) خیابان شهید محمدعلی سید صدری از جنوب (بیژن سابق) خیابان اصغر میرمحمدی از غرب (فرخ سابق)
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران :  خانه سپهبد امیراحمدی در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و ... :  E 51″24’36.69    N 35″41’17.43
ارتفاع از سطح دریا : 1161 متر
نامهای دیگر : خانه سپهبد امیراحمدی، خانه نخستین سپهبد ایران، منزل احمد امیراحمدی، عمارت احمدآقاخان خانه قصاب لرستان، خانه سپهبد یکصد کنتور، خانه وزیرجنگ، وزیر کشور، خانه فرماندار نظامی تهران، خانه سردار عظیم محمد توفیقی و …

یکی از 14 درب خانه سپهبد امیراحمدی که دیگر شکوه گذشته را ندارد!
یکی از 14 درب خانه سپهبد امیراحمدی که دیگر شکوه گذشته را ندارد!

پیرامون نام (وجه تسمیه) خانه سپهبد امیراحمدی:
سردار عظیم محمد توفیقی؛ پدر توران مهاجر اسلامی و همسر سپهبد امیر احمدی است، استاد عبدالله انوار طبق گفتگوی اعلام کردند؛

سردار عظیم یکی از قزاق های به نام دوره قاجار و پهلوی بود و املاکی در حوالی میدان حسن آباد داشت که پس از ازدواج سپهبد امیراحمدی با توران (دختر سردار) خانه ای را در شمال میدان حسن آباد در اختیار داماش گذاشت و در نهایت سند آن را در سال 1304 به نام سپهبد امیراحمدی کرد. محل اسکان و خانه اصلی سردار عظیم در پایین میدان حسن آباد و در کوچه حمام شاهزاده قرار داشت.

خانه سپهبد امیراحمدی و میدان حسن آباد در عکس هوایی سال 1335
خانه سپهبد امیراحمدی و میدان حسن آباد در عکس هوایی سال 1335

برای آگاهی از دلایل بیشتر نامگذاری این خانه بهتر است زندگی نامه سپهبد امیراحمدی و تورران توفیقی (توران مهاجر اسلامی) را در لینکها مطالعه نمائید.
دوران و بانی خانه سپهبد امیراحمدی: بخش اصلی آن در اواخر قاجار و توسط سردار عظیم بنا شد و برخی از عمارتهای این خانه در دوران پهلوی اول و دوم توسط سپهبد امیراحمدی بنا گردید.
امکان بازدید خانه سپهبد امیراحمدی: در حال حاضر به دلایل فراوان و مخروبه بودن امکان پذیر نیست.

سرستون های زیبای خانه سپهبد امیراحمدی در حال تخریب
سرستون های زیبای خانه سپهبد امیراحمدی در حال تخریب

پیشینه و تاریخچه خانه سپهبد امیراحمدی:
سپهبد امیراحمدی پس از اقدامات نظامی اش در سرکوب یاغیان لرستان، آذربایجان و … دریافت نشان ذوالفقار، در شهریور 1304 رئیس کل امنیه مملکتی (ژاندارمری) شد. وی در همان سال این خانه را از سردار عظیم (پدر همسرش) خریداری و در آن به همراه پدرش که یکی از نظامیان وقت بود، زندگی کرد.

شومینه و پیش بخاری یکی از اتاق های خانه سپهبد امیراحمدی
شومینه و پیش بخاری یکی از اتاق های خانه سپهبد امیراحمدی

سپهبد امیراحمدی به خاطر برخی از مسائل پیرامونی و احساس خطر مصادره اموال، تمامی مایملک خود را در سال 1306 به نام همسر و فرزندانش کرد، این خانه در بهمن سال 1306 به نام 4 فرزند پسر او به نامهای؛ مصطفی، فتح الله، همایون و علی قلی (مظفر) انتقال پیدا کرد.
نکته دوم) خانه و اقامتگاه تابستانی او که در شمیرانات قرار دارد نیز در همان سال به نام همسرش توران توفیقی (توران مهاجر اسلامی) انتقال پیدا کرد. این خانه پس از مرمت در سالهای 1384 تا 1386 به عنوان باغ موزه هنر ایرانی برای بازدید عموم بازگشایی شد و کافه ای نیز به نام کافه شمرون در سال 1388 در آن افتتاح شد. برای خواندن و دیدن اطلاعات بیشتر درباره خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی به این لینک مراجعه کنید.

خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)
خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)

نکته سوم) پدر سپهبد امیراحمدی در مورخ 25 اردیبهشت سال 1300 در همین خانه مرحوم و سه روز مراسم عزا در این خانه برگزار شد.
پس از اتفاقات سال 1357 این خانه توسط بنیاد مصادره و سپس بخشی از آن اداره کمیته امداد و سایر عمارتها به عنوان محل اسکان کارکنان کمیته امداد استفاده شد و مرور زمان این خانه ها و اتاقها تخلیه و در حال حاضر تنها یکی از کارکنان مجموعه  و یک بخش به عنوان سایت نگهبانی، سکنه دارد. عمارتهای قاجاری این بنا متاسفانه رها و در حال تخریب و ویرانی است.

خانه سپهبد امیراحمدی در حال ویرانی
خانه سپهبد امیراحمدی در حال ویرانی

نکته چهارم) ملوک ضرابی در کتابی که به یادواره قمرالملوک به نام آوای مهر منتشر شده بود به موضوعی درباره این خانه اشاره کرده؛

…. قمرالملوک وزیری پس از سرکوب یاغیان لرستان من را به خانه خودش دعوت کرد و در انتهای برنامه به من یک جفت گوش واره هدیه داد که دیدم تکه ای سیاه و نرم به انتهای یکی از گوش واره هاست، فهمیدم آن را از غارت اورده و نرمه گوشی به آن باقی مانده …

مشخصات خانه سپهبد امیراحمدی؛
عمارت خانه سپهبد امیراحمدی دارای 11 ساختمان است که بهتر است هر کدام به طور مجزا بررسی و شرح داده شود.

جانمایی ساختمان های خانه سپهبد امیراحمدی
جانمایی ساختمان های خانه سپهبد امیراحمدی

ساختمان شماره 1 خانه سپهبد امیراحمدی)
این ساختمان در شرق عمارت و در کنار خیابان حافظ بنا شده و از خیابان پیام انقلاب تا خیابان صدری امتداد دارد، این ساختمان در دو طبقه احداث که حدود 26 واحد تجاری در طبقه همکف قرار دارد که در گذشته پراکندگی مشاغل از خواربار فروشی تا آرایشگاه در آن فعالیت داشتند که به مرور زمان و با توجه به اینکه این محدوده به بورس فروش میز و صندلی اداری تغییر کاربری داده بود، مغازه نیز با همین کاربری در حال فعالیت هستند، برخی از مغازه ها دارای زیرزمین هستند، به گفته اهالی طبقه دوم این عمارت در اختیار، خدم و حشم سپهبد بوده که پس از انقلاب مدتی محدود به عنوان اداره و بعد به عنوان انبار واحدهای تجاری از آن بهره برداری می شد که مررو زمان تخلیه و در حال ویرانی است. در تمامی اتاقهای طبقه دوم شومینه تعبیه و فی مابین هر چند اتاق سرویس بهداشتی و مطبخ قابل مشاهده است.

بخشی از جداره خانه سپهبد امیراحمدی در خیابان حافظ
بخشی از جداره خانه سپهبد امیراحمدی در خیابان حافظ

ساختمان شماره 2 خانه سپهبد امیراحمدی)
به گفته اهالی و با توجه به علاقه شدید سپهبد امیراحمدی به اسب، این بخش از خانه به عنوان اصطبل استفاده می شده که مرور زمان تخریب و با سازه ایرانیتی در حال حاضر محل اسکان نگهبانان این عمارت بزرگ است

سر ستونهای خانه احمدآقاخان امیراحمدی و ایرانیت اسطبل
سر ستونهای خانه احمدآقاخان امیراحمدی و ایرانیت اسطبل

ساختمان شماره 3 خانه سپهبد امیراحمدی)
این بنا که در ضلع سمال غربی خانه سپهبد قرار دارد، از نظر معماری مربوط به اواخر دوره قاجار است، ایوان بخش شرقی ان با چهارستون و سرستون زیبا که البته در حال حاضر زیر ایرانیتها در حال جان دادن است دیده می شودو این عمارت دارای دو طبقه و با نمای زیبای آجرکاری آذین شده، در بالای دو پنجره اصلی دو فرشته آجری هنوز در حال زندگی هستند.

خانه سپهبد احمدآقاخان امیراحمدی نخستین سپهبد ایران
خانه سپهبد احمدآقاخان امیراحمدی نخستین سپهبد ایران

روبروی این بنا، حوضی بیضی شکل به مساحت حدودی 20 متر هنوز باقی مانده اما از آب در آن خبری نیست و تنه درختانی خشک شده از روزگار خوش این باغ خبر می دهند.
ساختمان شماره 4 خانه سپهبد امیراحمدی)
این ساختمان دو طبقه که به عنوان محل اصلی اقامت سپهید می باشد، دارای ویژگیهای خاص است، درب ورودی اصلی آن از شمال بوده که شما را به طبقه دوم رهنمون می کند. در طبقه دوم سالن بزگی به مساحت حدودی 40 متر قرار دارد که شومینه ای آیینه کاری شده به ارتفاع سه متر و نیم و عرض حدود 2 متر خود نمایی می کند، سقف این عمارت تماما آیینه کاری بوده که شوربختانه در حال ویرانی کامل است. در دیواره های این سالن نیز آیینه کاری مشاهده می شود.

عمارت مرکزی خانه سپهبد امیراحمدی
عمارت مرکزی خانه سپهبد امیراحمدی

در یکی دیگر از اتاق های این ساختمان، اتاقی زیبا مشاهده می شود که تزئینات داخل آن بیشتر، شبیه عمارتهای دوران پهلوی دوم است و گچ بری های، لوستر ویژه گچی سقف و … شما را یاد معماری های وارطان هوانسیان می اندازد. به احتمال فراوان این اتاق به عنوان سالن باز از آن استفاده می شده.

شومینه آیینه کاری شده خانه احمدآقاخان امیراحمدی
شومینه آیینه کاری شده خانه احمدآقاخان امیراحمدی

طبقه همکف این خانه، یک ویرانه کامل است و پله های های بخش جنوبی در حال ریزش
ساختمان شماره 5 خانه سپهبد امیراحمدی)
این عمارت دو طبقه محل تنها اسکان این مجموعه 7000 متری است، به همین دلیل از این بخش بازدید نشد.

تزئینات گچ بری و لوستر خانه سپهبد امیراحمدی
تزئینات گچ بری و لوستر خانه سپهبد امیراحمدی

ساختمان شماره 6 خانه سپهبد امیراحمدی)
به نظر من این بخش، از عمارت خانه سپهبد، قدیمی ترین عمارت موجود بناست با دو ستون در ایوان شمالی و یک سالن اصلی و کلی عمارت ویران دیگر … ساختمان در حال انهدام است و شومینه ها، گچی بری ها و سقف چوبی در حال جان دادن هستند.

عمارت قاجاری خانه سپهبد امیراحمدی
عمارت قاجاری خانه سپهبد امیراحمدی

ساختمان شماره 7 خانه سپهبد امیراحمدی)
به دلیل تخریب بیش از حد این بنای دو طبقه با سقف شیروانی امکان ورود و بازدید محال بود.

بخشهای درحال تخریب خانه سپهبد احمد امیر احمدی
بخشهای درحال تخریب خانه سپهبد احمد امیر احمدی

ساختمان های شماره 8 تا 11 خانه سپهبد امیراحمدی)
این ساختمانهای دو طبقه پهلوی دوم و دارای اتاق های فراوان تنها بخش پر از سوال من در این عمارت بود، پرسشهایی درباره کاربری این ساختمانها، عمارتی قاجاری با 250 اتاق در حال جان دادن

اتاق بار، در داخل یکی از عمارتها
اتاق بار، در داخل یکی از عمارتها

ته نویس اول) وقتی کتاب خاطرات سپهبد را می خواندم؛ همان ابتدای امر سپهبد با این بیت داستان خاطراتش را شروع کرده بود؛

ای که دستت می‌رسد کاری بکن               پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

امیدوارم دوستان و همران اگر کاری برای احیای این خانه از دستشان بر می آید، دریغ نکنند و اگر نام و نشانی از خانواده امیراحمدی دارند، ما را مطلع کنند.

بخشهایی از خانه تاریخی سپهبد امیراحمدی در حال تخریب
بخشهایی از خانه تاریخی سپهبد امیراحمدی در حال تخریب

ته نویس دوم) سپهبد امیراحمدی به یکباره مورد غضب رضاشاه واقع شد و به عنوان ریاست اداره اصلاح نژاد اسب منصوب شد، برخی بر این باور بودند که او غنائم جنگی لرستان را به درباره نداده بود اما شاید بهتر باشد محققین و مورخین موضوع دیدارهای او با سر پرسی لورن Sir Percy Loraine  وزیر مختار کشور انگلستان، نقش فراماسونری و لژهای تهران و خورشید تابان و اتاقهای بیشمار خانه سپهبد امیراحمدی، انتصاب سپهبد به عنوان فرمانده حکومت نظامی در تهران پس از عزل رضاشاه از سلطنت و نژاد معروف اسب داریوش و علاقه سر پرسی لورن در زمان بازنشستگی به این موضوع را بازنگری کنند.

یکی از اتاقهای خانه سپهبد امیراحمدی
یکی از اتاقهای خانه سپهبد امیراحمدی

ته نویس سوم) این گزارش با کمک دوستان عزیزی که دارم، آماده شد، پس این گزارش را بدون اجازه و با افتخار تقدیم می کنم به بانو نازیلا ناظمی.
ته نویس چهارم) به زودی خبرهای خوب و بد زیادی درباره این عمارت خواهم داد.

عکسهایی از سپهبد امیر احمدی و خانواده در داخل این خانه

سپهبد امیراحمدی به اتفاق اعضای خانواده
سپهبد امیراحمدی به اتفاق اعضای خانواده
سپهبد امیراحمدی به اتفاق یکی از دختران و دو تن از نوه هایش
سپهبد امیراحمدی به اتفاق یکی از دختران و دو تن از نوه هایش
سپهبد امیراحمدی به اتفاق اعضای خانواده؛ (همسر، فرزندان، دامادها، عروسها و نوه هایش)
سپهبد امیراحمدی به اتفاق اعضای خانواده؛ (همسر، فرزندان، دامادها، عروسها و نوه هایش)
سپهبد امیراحمدی به اتفاق اعضای خانواده؛ (همسر، فرزندان، دامادها، عروسها و نوه هایش)
سپهبد امیراحمدی به اتفاق اعضای خانواده؛ (همسر، فرزندان، دامادها، عروسها و نوه هایش)
توران مهاجر اسلامی، سپهبد امیراحمدی، بهرام امیراحمدی (فرزند مظفر) همسر مظفر
توران مهاجر اسلامی، سپهبد امیراحمدی، بهرام امیراحمدی (فرزند مظفر) همسر مظفر


منابع و سرچشمه ها درباره سپهبد امیراحمدی
خاطرات نخستین سپهبد ایران، به کوشش زرگری نژاد، تهران، مؤسسه پژوهشی و مطالعات فرهنگی
اسناد نخستین سپهبد ایران، به کوشش سیروس سعدوندیان، مؤسسه پژوهشی و مطالعات فرهنگی
مردان و زنان نامدار ایران و رجال معاصر، شماره 2526 روزنامه اقتصاد، صفحه 31
تاریخ بیست ساله ایران، حسین مکی، انتسارات امیرکبیر
شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران، باقر عاقلی
کتابی آوای مهر به یادواره قمرالملوک وزیری
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. دروود،
  مثل همیشه کامل و عالی. سپاس
  خدا قوت

  شهریار: سپاس رفیق همیشه همراه

 2. سپاس از شما. زحمت بسیاری کشیدید . امیدوارم روزی بیاید که به جای اخبار تخریب و ویرانی ، خبر از بازسازی و استفاده درست از بناهای قدیمی کشورمان که میراثی بزرگ و با ارزش برای فرهنگ و هنر ما هستند ، داشته باشیم. از لطف شما نسبت به این حقیر هم سپاسگذارم
  من کاری جز وظیفه انجام ندادم. موفق و موید باشید.

  شهریار: سلام و سپاس از محبتهای شما، ما به آینده امیدواریم

 3. درود جناب شهریار
  قالب جدید بسیار زیباست. اگرچه قالب قبلی هم همینطور بود
  مایه خرسندی ست که همچنان فعال هستید. پیروز و پاینده باشید

  شهریار: سلام بر شما و سپاس محبتتان

 4. نرگس روحانی

  سلام استاد شهریاری دستتان درد نکند در این درگیری های تو در توی روزمره هنوز فعالانه دنبال تاریخ تهران و ایران هستید موفق باشید

  شهریار: سلام و سپاس از مهر شما همراه همیشگی

 5. سلام و درود…پلان هم از منزل ایشون دارین؟

  شهریار؛ سلام بر شما، خیر

 6. کلمه یاغیان لرستان را باید به دودمان رضاخان وتیمسار احمدی بکار برد اگه لرستان یاغی داشت چرا اموال مردم را غارت کردن چرا جوانان لرستان را کردن زدن اگه بکم این اثر باید با خاک باید یکسان شود ولی نه باید باز سازی بشه چون خشت خشت این اثر از خون دلیرمردان وشیرزنان لرستانم میباشد اری باید بازسازی بشود تا مردم کشورم بدانند با خون مردم لرستان چها ساختن با تشکر

  شهریار: سلام بر شما

  1. یاغیان لرستان کلمه درستیه
   مثلا دزدان تهران
   به معنی دزدانی که در تهران اموال مردم تهران رو سرقت میکنند
   پس یاغیان لرستان راهزنان و دزدانی بودند که زندگی رو برای مردم لرستان و غرب کشور سخت و خطرناک کرده بودند
   امیدوارم شما از نوادگان مردم لرستان باشید و نه از نوادگان راهزنان و یاغیان لرستان

   من برادرزاده سپهبد امیر احمدی هستم
   نوه برادر ایشان سرهنگ شکرالله امیر احمدی

 7. سلام.
  خانواده امیراحمدی الان اکثرا در خارج از کشور هستند منتها من ارتباط دوری با این خانواده دارم اگر اطلاعات خاصی مد نظرتون هست بفرمایید تا ارسال کنم.

  شهریار: سلام و سپاس، چه عالی، صرفا این گزارش ها را برای استحضار ارسال فرمائید

 8. سلام وقتتون بخیر.من دانشجوی مرمت دانشگاه شهیدبهشتی هستم.باید یک بنای تاریخی رو انتخاب کنم و روش کارکنم.اگردسترسی به این مکان میسرباشه خوشحال میشم که روی این بنا کارکنم.شایداتفاق خوبی هم برای این خونه بیفته.ممنون میشم که منو مطلع کنید

  شهریار: سلام بر شما؛ شوربختانه این خانه توسط مالک تخریب شد

 9. با سلام و احترام خدمت آقای شهریار
  ضمن تشکر از انعکاس خوب مطالبی این چنین که باعث شور و شعف در علاقمندان به تاریخ ایجاد میکنید میخواستم در جریان امور قرار بگیری از پاره ای از شرایط این بنای مذکور
  از آنجاییکه در سال 58 بحکم دادگاه انقلاب املاک سپهبد به بصورت ارثی به پسرش فتح ا…خان رسیده بود بدست بنیاد مستضعفان مصادره و پس از چند سال به کمیته امداد امام خمینی واگذار گردید و پس از استفاده کارکنان کمیته از این بنا و جابجایی کارکنان پس از سالها زندگی میراث فرهنگی باورود به عرص ملک ،ملک مذکور را با توجه به قدمت بنا مورد ارزیابی و خواهان ملحق شدن این بنا جزوه بناهای تاریخی معاصر همانند بناهای دیگر شد که متاسفانه بواسطه اینکه این بنا بدست میراث فرهنگی نیفته اشخاصی شبانه و در خفای دید اقدام به تخریب بنا نمودند که دیگر جزوره میراث فرهنگی قرار نگیرد
  حالیه باید فکر کرد پشت این تراژدی چه اشخاصی بوده و چ نفعی از این موضوع میبردند.
  با تشکر

  شهریار: سلام بر شما
  بله ، متاسفانه ، گزارش تخریب را هم منتشر کردیم و مخرب هم ، در فکر تخریب ما هم بود، افسوس

 10. سلام
  من رضا راد هستم
  برادرزاده سپهبد امیر احمدی
  نوه برادر ایشان سرهنگ شکرالله امیر احمدی
  در برچسب ها چشمم به کلمه هوشنگ امیر احمدی افتاد
  این آقا گیلانی هستند و نسبتی با خانواده امیر احمدی (فرزندان سرتیپ نقی احمدی- با اصلیت آذری و در اصل ایروانی) ندارند.

  ضمنا نوه و نتیجه های سپهبد در منزل و ویلای قدیمی در شمال تهران ساکن هستند.

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>