عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی)

آرامگاه سپهبد امیراحمدی که بگفته برخی توسط انجمن آثار ملی در سال 47 در سه راه ورامین بنا و مسجدی نیز در غرب آن به نام الهادی احداث شد. و اولین سپهبد ایران در آن مدفون شد.
آدرس آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی): استان تهران، شهر ری، انتهای خیابان فدائیان اسلام (سه راه ورامین)
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران: آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی) در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و ... :  E 51″26’18.24   N 35″35’59.44
ارتفاع از سطح دریا: 1066 متر

سپهبد امیراحمدی
سپهبد امیراحمدی

دوران و بانی اثر آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی) : پهلوی دوم و با مشارکت خانواده سپهبد امیراحمدی و انجمن آثار ملی
امکان بازدید آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی): بازدید از مسجد در زمانهای اقامه نماز وجود دارد اما بازدید از آرامگاه هنوز مهیا نیست.
پیشینه و تاریخچه آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی):
سپهبد امیراحمدی در پنجم آذر سال 1344 به دلیل بیماری سرطان درگذشت و پس از تشعیع پیکرش از میدان حسن آباد تهران تا مسجد سپهسالار، در تاریخ هفتم آذر ماه همان سال، در آرامستان امام زاده عبدالله شهرری (در کنار پدر) آرام گرفت.

تشییع جنازه سپهبد امیراحمدی در مسجد سپهسالار
تشییع جنازه سپهبد امیراحمدی در مسجد سپهسالار

اما ساخت آرامگاه ویژه سپهبد امیراحمدی در سال 1345 در باغ موقوفه وی در سه راه ورامین آغاز و سال 1347 آماده بهره برداری شد و پس از مکاتبات انجام شده با سازمان گورستان های پایتخت شهرداری تهران موافقت شد که جسد وی برای دفن از امامزاده عبدالله به این بنا ، منتقل گردد.

سازمان گورستان های تهران عطف به نامه شماره 317/20 مورخ 19/1/47 به اطلاع می رساند؛ چنانچه انتقال جنازه مرحوم تیمسار سپهبد امیراحمدی که در تاریخ 5/9/44 فوت نموده، به محل دیگر بدون آنکه صندوق جنازه باز شود امکان پذیر می باشد.

مدیر عامل سازمان گورستان های پایتخت
یوسفیان 22/1/47

مسجد الهادی (آرامگاه سپهبد امیراحمدی)
مسجد الهادی (آرامگاه سپهبد امیراحمدی)

مشخصات آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی)
در ضلع شرقی آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی) در آهنی سبز رنگ کوتاهی قرار دارد که آجرهای قزاقی اطراف آن، مانند طرح محراب چیده شده‌اند و نام مسجد الهادی(ع) بر پیشانی‌اش نقش بسته است. کاشی‌های لاجوردی، روی آجرچین‌ها را پوشانده‌اند و آیاتی از سوره مبارکه قلم و اسماء الهی با خط ثلث بر روی کاشی‌ها نوشته شده است. از لابه‌لای ستاره‌های چند پر و اشکال هندسی توخالی قسمت فوقانی در، حیاط پر ‌دار و درختی پیداست که در نگاه اول هیچ شباهتی به تصور رایج درباره حیاط مساجد ندارد. درختان پر سن و سال و تنومند صنوبر، چنار، کاج، سرو و انبوه شمشادهای سبز و جوان در دو سوی حیاط قد کشیده‌اند و حوضی مستطیل شکل از درگاهی تا اواسط حیاط وسیع و چهارگوش مسجد امتداد پیدا کرده است.

حیاط روبروی مسجد و آرامگاه سپهبد امیراحمدی
حیاط روبروی مسجد و آرامگاه سپهبد امیراحمدی

نکته اول) در روی درب ورودی هیچ نشانی از آرامگاه سپهبد و یا نام امیراحمدی به نام واقف باغ و مسجد دیده نمی شود.

نام سپهبد امیراحمدی به نام واقف در یک تابلوی کوچک و نام کوچکتر!!
نام سپهبد امیراحمدی به نام واقف در یک تابلوی کوچک و نام کوچکتر!!

در جنوب شرقی مسجد، دیواره‌های کوتاه و بلند پلکانی قرار گرفته که با سنگ مرمر پوشیده شده‌اند. بر روی سطح وسیع این دیواره‌ها برجستگی‌هایی به چشم می‌خورد که 2‌لایه سنگ مرمر سیاه و سفید آنها را در برگرفته‌اند. بر روی دیواره انتهایی این پلکان، حجمی هندسی که از اشکال منتظم چند وجهی ساخته شده، قد علم کرده است. مصالح مرغوب و مستحکم این احجام هم سنگ‌هایی خارا به رنگ سیاه است. این برجستگی‌ها که بر روی زیرزمین یا همان محل دفن سپهبد امیراحمدی به کار رفته‌اند، سبب تهویه هوا و روشنایی فضای بقعه می‌شوند.

آرامگاه سپهبد امیراحمدی نخستین سپهبد ایران
آرامگاه سپهبد امیراحمدی نخستین سپهبد ایران

نکته دوم) چند نوجوان در حیاط مسجد در حال بازی بودند، یکی از آنها می گفت اینجا شهید گمنام دفن شده! یکی می گفت بقعه است! دیگر می گفت امامزاده است و …

موذنه مسجد الهادی (آرامگاه سپهبد امیراحمدی)
موذنه مسجد الهادی (آرامگاه سپهبد امیراحمدی)

دو دهلیز برای ورود به آرامگاه سپهبد امیراحمدی در نظر گرفته شده است، یکی از سمت شرق و دیگری از دفتر بسیج مسجد الهادی، برای ورود به آرامگاه از بخش شرقی باید هفت پله به سمت پایین حرکت کنید تا به یک درب آهنی باریک و زنگ زده که روی آن قفلی خورده، برسید.

سنگ بنای یادمان فوق العاده زیبا بر روی آرامگاه سپهبد امیراحمدی
سنگ بنای یادمان فوق العاده زیبا بر روی آرامگاه سپهبد امیراحمدی

در این آرامگاه سپهبد امیراحمدی و دخترش مدفون شده اند، سنگ هر دو آرامگاه در کنار هم اما سنگ مزار دختر کمی بالاتر قرار گرفته، طلاکوب های سنگ مزار سپهبد امیراحمدی مفقود شده و در حال حاضر تنها با یک سنگ خالی که البته جای طلاکوب هنوز بر روی آن یاقی مانده قابل مشاهده است.

سنگ مزار سپهبد امیراحمدی و خواهرش قدسی ایران
سنگ مزار سپهبد امیراحمدی و دخترش قدسی ایران

در حال حاضر آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی) مفروش و مکان به عنوان دفتر آموزش کانون مسجد و همچنین بازی فوتبال دستی و پینک پنگ جوانان محل استفاده می شود.
وضوخانه‌ ای نیز در همان زیرزمین و در غرب آرامگاه به همراه 3 چشمه سرویس بهداشتی قرار دارد که از آن استفاده نمی شود. وضوخانه بانوان و آقایان نمازگزار در شمال محوطه مسجد قرار دارد، در کنار شبستان، ستون‌ بلند مرمرین قد برافراشته‌اند که در بلندای آنها بلندگوی پخش اذان جای گرفته است.
مناره منحصر به فرد و زیبای مسجد الهادی (آرامگاه سپهبد امیراحمدی)در بریدگی و انحنای مختصر راهروی شبستان، منزل و محل اقامت خادم مسجد قرار دارد. وقتی به داخل شبستان پا می‌گذاریم، انگار از باغی سرسبز و وسیع وارد حسینیه‌ای کوچک می‌شویم. فضای شبستان که با پشتی‌های ماشین بافت و موکت‌های قرمز طرح محراب فرش شده، به وسیله پرده ضخیمی از هم جدا شده تا در قسمتی از آن بانوان نماز بخوانند. کاشی‌های اصفهان که دیوارهای شبستان را پوشانده‌اند و راه‌های کاشی آبی‌رنگ وسط آنها، پاکیزه هستند و عمر 50 ساله بر روی آنها درز و ترکی ننشانده است. در طبقه بالای شبستان، حسینیه واقع شده که در مراسم و مناسبت‌ها، به‌عنوان بخش زنانه مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سقف آرامگاه سپهبد امیر احمدی از داخل
سقف آرامگاه سپهبد امیر احمدی از داخل

معماری و ساخت سقف شبستان در نوع خود شاهکاری بی‌نظیر است. بر روی خطوط باریک و مارپیچ کاشی‌های سبز رنگ سقف، اذکار شهادتین نوشته شده است. در قسمت میانی سقف مربع‌های کوچک و بزرگ که رئوس هر کدام بر میانه اضلاع مربع دیگری قرار گرفته، در هم فرو رفته‌اند و طرح هندسی بی‌نظیری را به وجود آورده‌اند. در مرکز این شکل هندسی، لوستر بزرگی آویخته شده که بر جلوه‌گری نقوش سقف افزوده است. در قسمتی از بنای شبستان اتاقک کوچکی بنا شده که به‌عنوان دفتر امام جماعت مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد. حجت‌الاسلام محمود پورهنگ و حاج آقاسید مجتبی طباطبایی امامت نمازگزاران مسجد الهادی را برعهده دارند.

عکس هوایی زمین آرامگاه سپهبد امیراحمدی قبل از ساخت در سال 1340
عکس هوایی زمین آرامگاه سپهبد امیراحمدی قبل از ساخت در سال 1340
عکس هوایی آرامگاه سپهبد امیراحمدی بعد از ساخت در سال 1348
عکس هوایی آرامگاه سپهبد امیراحمدی بعد از ساخت در سال 1348
عکس هوایی آرامگاه سپهبد امیراحمدی و معماری منحصر به فرد آن
عکس هوایی آرامگاه سپهبد امیراحمدی و معماری منحصر به فرد آن

مساحت کل آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی) حدود ۳ هزارمترمربع  است و شبستان مسجدحدودا 11 در 11 مترمربع است. این مساحت بر مبنای حروف ابجد و به تعداد رقم‌های حروف نام حضرت علی(ع) طراحی شده است. در مجموع آرامگاه سپهبد امیراحمدی (مسجد الهادی) نیاز به ثبت و مرمت اساسی دارد و می توان آن را به عنوان یک اثر ملی به ثبت رساند.
ته نویس اول) این گزارش با کمک دوستان عزیزی که دارم، آماده شد، پس این گزارش را بدون اجازه و با افتخار تقدیم می کنم به عالیجناب حمید ناصری.
ته نویس دوم) به زودی خبرهای خوب و بد زیادی درباره این عمارت خواهم داد.

این صفحه هنوز به صورت کند و کاو ریزبینانه ، ‌سفرنویسی نشده است این آرامگاه فعلا جای کار دارد!

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

اینجا را با دوستان خود به اشتراک بزارید

همسفران

 1. ماذنه اون قسمت بالا الحاقی. واقعا بنای خاصی و شما مثل کارگاهی هستید که قصه آدمهای تهران نوگرا رو از زیر خروارها خاک بیرون می کشید.سپاس

  شهریار: سلام و سپاس از تعریف متفاوت شما

 2. سلام.پلان از منزل ایشون ندارین؟

  شهریار: سلام بر شما، خیر

 3. یکی از بسیجیان و نوجوانان مسجد الهادی

  لطفا یک بار دیگر به این مسجد سر بزنید به دلیل اینکه تغییرات زیادی کرده
  با سپاس

  شهریار: سلام و سپاس از یانکه اطلاع دادید

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>