عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)

خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی) به عنوان تفرجگاه و اقامتگاه تابستانی وی در اواخر قاجار بنا شد و سپهبد امیراحمدی به خاطر برخی از مسائل پیرامونی و احساس خطر مصادره اموال، در سال ۱۳۰۶ این عمارت را به نام همسرش توران توفیقی (توران مهاجر اسلامی) کرد.

باغ موزه هنرهای ایرانی
باغ موزه هنرهای ایرانی

آدرس خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی): استان تهران، شهر تهران، میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصودبیگ)، خیابان دکتر حسابی، شماره‌ی ۳۰
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران: خانه سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی) در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و …E 51″25’28.17      N 35″47’56.20
ارتفاع از سطح دریا : ۱۵۸۷ متر

توران توفیقی (توران مهاجر اسلامی) همسر سپهبد امیراحمدی
توران مهاجر اسلامی
سپهبد امیراحمدی
سپهبد امیراحمدی

نامهای دیگر : خانه سپهبد امیراحمدی، خانه تابستانی احمدآقاخان، خانه توران توفیقی، خانه توران مهاجر اسلامی، خانه امیراحمدی، باغ موزه هنر ایرانی، کافه شمرون و …
پیرامون نام (وجه تسمیه): این خانه اقامتگاه تابستانی نخستین سپهبد ایران (احمدآقاخان امیراحمدی بود) که به غیر از خانه او در شمال میدان حسن آباد، برای اقامت تابستانی و نزدیکی در کاخ نیاوران و سعدآباد در شمال تهران در نظر گرفته شده بود، وی به دلیل برخی از مسائل سیاسی، تمامی املاک خود را به نام خانواده اش کرده بود و این خانه نیز به نام همسرش بانو؛ توران توفیقی (توران مهاجر اسلامی) شد.
دوران و بانی اثر : در اواخر قاجار و پهلوی اول توسط سپهبد امیراحمدی، مالک فعلی اثر؛ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
امکان بازدید: دارد همه روزه جز ایام سوگواری از ساعت ۹ تا ۲۱:۳۰ شماره تماس ۲۲۶۸۶۰۶۵ و ۲۶۴۵۸۰۶۱ با پرداخت ورودی
پیشینه و تاریخچه خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی) :

خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)
خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)

سپهبد امیراحمدی به خاطر برخی از مسائل پیرامونی و احساس خطر مصادره اموال، تمامی مایملک خود را در سال ۱۳۰۶ به نام همسر و فرزندانش کرد، و این خانه به نام همسرش بود تا درنهایت امر در سال ۱۳۸۶ به عنوان موزه از آن بهره برداری شد.

توران مهاجر اسلامی، سپهبد امیراحمدی، بهرام امیراحمدی (فرزند مظفر) همسر مظفر
توران مهاجر اسلامی، سپهبد امیراحمدی، بهرام امیراحمدی (فرزند مظفر) همسر مظفر

این باغ تاریخی پس از سال ۱۳۵۷ در حال تخریب و به عنوان محل دپوی زباله از آن استنفاده می شد که با همکاری شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در زمان مدیریت کرباسچی برای استفاده به عنوان کانون مطبوعات مرمت آن آغاز شد اما با تغییر مدیریت، ادامه کار ملغی و پس از چند سال، چند صباحی به عنوان خانه سینما استفاده شد .
اما این آغاز ماجرا بود خانه سپهبد امیراحمدی باز هم بدون بهره بردار رها شد تا در نهایت امر  در سال ۱۳۸۴  بازسازی مجدد آن آغار و خانه سپهبد در پنجم خرداد سال۱۳۸۶ به عنوان باغ موزه هنر ایرانی آماده بهره برداری شد.
علاوه بر فضای سبز خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی) وجود نمایشگاه‌های هنری و کافی شاپ، مجموعه مناسبی را جهت گذران اوقات فراغت و استفاده از طبیعت و هوای مناسب شمیران فراهم نموده است.  کافه ای نیز به نام کافه شمرون از سال ۱۳۸۸ با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر در روز در حال فعالیت در این خانه می باشد. شماره تلفن این کافه ۲۲۳۹۴۰۰۱ الی ۵ است.

خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)
خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی (باغ موزه هنر ایرانی)

در دوران پهلوی دوم و به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، دولت ایران ساخت ماکت‌هایی از آثار تاریخی ایران را به هنرمندان کشور ایتالیا سفارش داد. سی و سه پل، چهل ستون، هشت بهشت اصفهان، شمس‌العماره تهران، قره کلیسای آذربایجان غربی، کاروانسرای مهیار، باغ فین کاشان، شوش دانیال، میل گنبد کاووس گرگان و نقش رستم مرودشت و برج آزادی ماکت‌هایی از آثار تاریخی ایران هستند که با این سفارش ساخته شدند. ماکت‌ها از جنس بتون و نقاشی ماکت‌های هشت بهشت، چهل ستون و شمس‌العماره نیز با رنگ روغن است. از این ماکت‌ها هیچ‌گاه استفاده نشد و تا سال‌ها در انباری نگهداری می‌شد و حتی کسی از وجود آنها اطلاعی نداشت تا اینکه خانه و اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی آماده و ماکتها برای بازدید عوم به این عمارت منتقل شد.
1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

\