عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

افتتاح ساختمان آرگو با نمایش آثار نیل بلوفا

نمایشگاه هنرمند فرانسوی-الجزایری نیل بلوفا neil beloufa با همت بنیاد پژمان و افتتاح ساختمان و کارخانه آرگو برگزار خواهد شد.
زمان افتتاح؛ جمعه ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۱۱ تا ۲۱
مکان؛ خیابان فردوسی، خیابان شهید تقوی (هدایت یا کپنهاک سابق، کوشک اسبق) نبش کوچه بهداشت، شماره ۶
بازدید برای عموم آزاد است.

افتتاح ساختمان آرگو با نمایش آثار نیل بلوفا
افتتاح ساختمان آرگو با نمایش آثار نیل بلوفا

هم‌زمان با شروع نمایشگاه، فضای اصلی بنیاد پژمان در ساختمان آرگو؛ که سابقاً کارخانه‌‏ای در مرکز شهر تهران بوده است، افتتاح خواهد شد. نمایشگاه شامل چیدمان‌‏هایی خواهد بود که نیل بلوفا برای این فضای نیمه مخروبه طراحی کرده است؛

ترکیبی از ساختارهای معماری‌‏گونه که به صورت طبیعی در فضا توسعه یافته و پخش می‌‏شوند. در کنار این ساختارها عناصری نیز به صورت منفرد قرار می‏‌گیرند که از نظر روند کار در ادامه کارهای اخیر هنرمند در موزه لوودویگ کلن (Museum Ludwig, Cologne) قرار دارند.

علاوه بر این چند ویدئو هم به نمایش گذاشته خواهند شد که جدیدترینِ آن‌ها طی آبان و آذر امسال در اصفهان فیلمبرداری شده و اولین نمایش آن در کارخانه آرگو خواهد بود. بلوفا که تا کنون سه بار به ایران سفر کرده در سال ۱۳۹۴ به عنوان مهمان بنیاد پژمان سخنرانی‏‏ در سالن سنگلج تهران برگزار کرد. یکی از اهداف آن سخنرانی معرفی نمایشگاه مذکور بود.
نمایشگاه بلوفا نقطه عطفی است برای بنیاد پژمان در جهت تبدیل آن به تقاطعی میان فرهنگ ایران و سایر کشورهای جهان از طریق دعوت هنرمندان معاصر بین‌المللی به هنر معاصر در ایران.

کارخانه آبجوسازی آرگو، تصویر سعید چلچراغی
کارخانه آبجوسازی آرگو، تصویر سعید چراغعلی

کارخانه آرگو که در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ از کارخانه‌های فعال تولید نوشیدنی در ایران بود، بنا به شواهد در ابتدای قرن شمسی حاضر ساخته شده و از اولین کارخانه‌های صنعتی در ایران به حساب می آید. کارخانه با معماری ویژه، دودکش بلند و موقعیت جغرافیایی خاصش در مرکز شهر، سالها مورد غفلت بود و تقریباً ساختمانی مخروبه به حساب میامد که در چهل سال گذشته متروکه مانده بود. بنیاد پژمان در راستای اهداف کلان بنیاد برای ایجاد فضای نمایشی غیرتجاری، کتابخانه و مرکز فرهنگی خود، تصمیم به بازسازی و احیا کارخانه آرگو گرفت. عملیات نوسازی این ساختمان از مهرماه ۱۳۹۵ آغاز شد و گرچه برای مدتی به طول خواهد انجامید، اما به درخواست اولین هنرمند مهمان بنیاد، نیل بلوفا، نمایش آثار او در ساختمان ناتمام کارخانه آرگو در ۱۵ بهمن ماه صورت خواهد گرفت.

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

\