عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

برگزاری زادروز نیما یوشیج

با همکاری سازمان میراث فرهنگی استان مازندران، مدیریت سایت موزه خانه نیما و حضور جمعی از علاقمندان مراسمی به مناسب زادروز استاد نیما یوشیج ، بزرگ مرد شعر نوی ایران برگزار شد.

21 آبان ماه 1395 در زادروز نیما یوشیج بر مزار ایشان، عکس مریم سمیعی
21 آبان ماه ۱۳۹۵ در زادروز نیما یوشیج بر مزار ایشان، عکس مریم سمیعی

این برنامه به همت تارنمای سفرنویس و حضور جمعی از دوست داران استاد و همچنین محمد داوودی از اعضاء گروه ؛ بررسی فرهنگ سرزمین نور و عضو ستاد انتقال کالبد به یوش از امامزاده عبدالله شهر ری به روستای یوش برگزار شد.

حضور علاقمندان و دوست داران استاد نیما یوشیج در خانه پدری استاد، عکس مریم سمیعی
حضور علاقمندان و دوست داران استاد نیما یوشیج در خانه پدری استاد، عکس مریم سمیعی

محمد داوودی از آخرین حضورش در کنار استاد یک روز قبل از فوت و همچنین چگونگی انتقال کالبد این بزرگ مرد به روستای یوش و تدفین در خانه پدری توضیحاتی ارائه و افزود؛

در شهریور ماه سال ۱۳۷۲ خورشیدی گروه «بررسی فرهنگ سرزمین نور» که سابقه تأسیس آن به سالیان قبل باز می گشت ، ستادی به نام «ستاد انتقال کالبد به یوش» را تشکیل داد . این ستاد که به ریاست سرهنگ علی پاشا نوری اسفندیاری (از عموزادگان زنده یاد نیما یوشیج) و نیابت شاد روان تیمسار اسدالله روئین فر تشکیل شد متشکل بود از : آقایان حاج مسیح اسفندیاری ، مرحوم طبیب زاده نوری ، جعفر محدث ، حمزه رفیعی ، محمد اسفندیاری ، بهادر اسفندیاری ، امیرعباس ملک محمدی نوری ، رمضان جمشیدی ، ذبیح الله شکری ، جواد جمشیدی (امینی) حقیر و محسن محسنی که به عنوان دبیر ستاد منتسب شده بود .

21 آبان زادروز استاد نیما یوشیج
21 آبان زادروز استاد نیما یوشیج

وی از خاطرات شیرین گذشته یاد کرد و اظهار نمود؛ در روز دفن استاد در امامزاده عبدالله تنها ۲۸ نفر از دوستان نزدیک وی منجمله فروغ حضور داشتند، اما بعد از انتشار وصیت نامه ایشان، مقرر شده بود جسد در زمینی که در حال حاضر ساختمان مخابرات یوش در آن قرار دارد، دفن شود که با تصمیمات ستاد، نتیجه بر آن شد که برای حفظ خانه پدری، کالبد وی در این منزل دفن گردد.

محمد عظیمی از اعضاء گروه فرهنگی؛ بررسی فرهنگ سرزمین نور
محمد داوودی از اعضاء گروه فرهنگی؛ بررسی فرهنگ سرزمین نور

در این مراسم، گفتگویی تلفنی نیز با محمد عظیمی، پژوهشگر و نیما شناس انجام و نگاهی به زندگی و آثار استاد نیما یوشیج شد و در انتها به رسم یابودی بخشی از شعرهای ایشان بازخوانی و کیکی به مناسبت زادروزش میان اعضاء حاضر ، تقسیم شد.

حضور علاقمندان و افراد محلی در زمان بریدن کیک زادروز استاد نیما یوشیج
حضور علاقمندان و افراد محلی در زمان بریدن کیک زادروز استاد نیما یوشیج
خانه نیما یوشیج در روستای یوش
خانه نیما یوشیج در روستای یوش

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

  1. تصویر نقاشی نیما از آثار فاخر نشر سرزمین اهورایی است مشمول قوانین کپی رایت است و باید قبل از هر گونه استفاده از ناشر اجاcه گرفته شود و یا با ذکر نام ناشر ( صاحب اثر ) و نشانی او و نام نقاش و طراح اثر منتشر شود
    انتشارات سرزمین اهورایی
    http://www.ahoorapress.com

    شهریار؛ اطلاعی نداشتم

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>