عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

رونمایی از کتاب؛ معماری پل آبکار

موسسه معماری دوران تحول، با همکاری باشگاه فرهنگی، ورزشی آرارات پنجمین اثر پژوهشی گروه معماری دوران تحول را با عنوان کتاب «معماری پل آبکار» رونمایی می کند.

رونمایی از کتاب؛ معماری پل آبکار
رونمایی از کتاب؛ معماری پل آبکار

سخنرانان: آقای بیژن شافعی، خانم مهندس نگار منصوری
زمان: سه شنبه ۶ مهرماه ۱۳۹۵، ساعت ۱۸.۳۰
مکان: خیابان جمهوری، بعد از خیابان سی تیر، کوچه نوبهار، پلاک ۱۷، سالن آرارت نوبهار (کومیتاس)
* شرکت در این مراسم برای عموم آزاد و رایگان است.

پُل آبکار در سال ۱۲۸۸ شمسی (۱۹۰۹ میلادی) در شهر تهران و در یک خانوادۀ ارمنی به دنیا آمد. وی برای ادامۀ تحصیلات عالیه به مدرسۀ سن‌لوک اسکاربیک شهر بروکسل رفت و پس از پایان دورۀ هفت‌سالۀ تحصیلات به میهن بازگشت. آبکار در سال ۱۳۱۷ به استخدام شرکت هُخ‌تیف درآمد و در این شرکت ساختمان اصلی پروژۀ رادیو بی‌سیم را طرّاحی کرد، که در ۴ اردیبهشت سال ۱۳۱۹ افتتاح و بنگاه رسمی سخن‌پراکنی ایران شد. پس از محدودیّت‌های ایجاد شده برای شرکت‌های آلمانی و خاتمۀ فعّالیّت شرکت هُخ‌تیف در ایران توأماً به استخدام ادارۀ کلّ وزارت دارایی و ریاست دستگاه نظارت شهربانی کلّ کشور درآمد و به‌جز طرّاحی و ساخت تعداد زیادی ساختمان‌های مسکونی، بناهای عمومی بسیاری از جمله ساختمان جهان، سینما نیاگارا، کلیسای گورستان ارامنۀ کاتولیک، کلیسای گریگور لوساووریچ و ساختمان‌های ادارات کلّ دارایی را طرّاحی و اجرا نمود.
معماری پل آبکار راوی بخش مهمّی از تغییر و تحوّلات سه دهۀ معماری در کشور ایران است. از گرایش‌های معماری آغاز قرن بیستم، از جمله سبک آرت دکو، تا گسترش همه‌جانبۀ معماری سبک بین‌المللی در دو دورۀ قبل و بعد از جنگ دوّم جهانی. آبکار طیّ سه دهه، شیوۀ اختصاصی خود را در طرّاحی ساختمان‌های آجری به یادگار گذاشت؛ شیوه‌ای که ضمن مؤثّر بودن در روند معماری معاصر ایران، آثار منحصربه‌فردی نیز در سیمای شهر تهران محسوب می‌شوند. امّا بسیاری از این آثار به بهانۀ نوسازی تخریب شده‌اند و روند تخریب آنها هنوز هم ادامه دارد.

اطلاعات بیشتر درباره کتاب معماری پل آبکار

تألیف بیژن شافعی ، سهراب سروشیانی ، ویکتور دانیل
همکاران تحقیق و تدوین نگار منصوری ، هانیه عباس زاده
ویراستار فارسی علیرضا سید احمدیان
ترجمه به انگلیسی ندا قیاسی
ترجمه به فرانسه لوران بیژار
صفحه آرایی محمدنژاد بریانی
شمارگان ۱۰۰۰ نسخه
سال چاپ ۱۳۹۴
ناشر مجموعه معماری دوران تحول
چاپ ابیانه
صحافی صحافی علی
شابک ISBN:978-600-04-3229-4
شماره کتابشناسی ملی ۳۸۹۷۴۱۵
قطع رحلی
ابعاد ۲۹×۲۲
جلد اعلا
تعداد صفحات ۵۷۰
جنس کاغذ گلاسه مات
زبان فارسی – انگلیسی – فرانسه

قیمت؛ ۳,۹۵۰,۰۰۰  ریال

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>