عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

کلیسا و آرامستان ارامنه مشهد ثبت ملی شد

کلیسا و آرامستان بین المللی شهر مشهد در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت، دکتر فرهاد نظری، مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی ضمن تایید ثبت این اثر اعلام نمود؛ جهت جلوگیری از هر گونه تعرض و تخریب، کلیسا و آرامستان مسیحیان شهر مشهد در فهرست آثار منقول استان خراسان رضوی قرار گرفت.

بخشی از آرامستان ارامنه شهر مشهد
بخشی از آرامستان ارامنه شهر مشهد

آقای نظری افزود؛ در آرامستان شهر مشهد مشاهیر؛ آمریکایی، روسی، گرجستانی،کانادایی، فرانسوی، لهستانی و … دفن شده اند و نزدیک به ده رسم الخط بر روی مزارهای این آرامستان دیده می شود که می توان به زبان های، آرامی، ارمنی، انگلیسی، لهستانی، فرانسوی، روسی و … اشاره کرد.
شهرام شهریار، فعال میراث فرهنگی درخصوص این آرامستان اظهارنمود؛ از آنجایی که خراسان با کشورهای آسیای میانه مرز مشترک داشت و پلی ارتباطی بین این کشورها محسوب می شد بنابراین، تجار و صنعتگران مسیحی بسیاری از ایروان، قراباغ، نخجوان، ترکمنستان و روسیه به این منطقه مهاجرت کردند. براساس آماری که در گاهنامه ای موجود در کلیسای آمناپرکیچ جلفای نو اصفهان نگهداری می شود جمعیت ارمنیان در بندر گز، شاهرود، سبزه وار، نیشابور و مشهد به ترتیب چهل، هفت، ده، چهارده و هشتاد و چهار خانوار بوده است. مطابق برخی منابع، در ۱۹۶۵م ۵۱ خانوار ارمنی در مشهد اقامت داشته اند و مطابق آمار ۱۹۶۶م، ۳۲۰ ارمنی در مشهد و ۵۲۱ ارمنی در کل استان خراسان ساکن بوده اند.

کلیسای مادور آرامستان ارامنه شهر مشهد
کلیسای مادور آرامستان ارامنه شهر مشهد

شهرام شهریار در ادامه افزود؛ بخشی از این آرامستان متعلق به مهاجران لهستانی است که در سال ۱۳۴۲ از اردوگاه های کار سیبری به ایران پناه آورده و مصیبتهای راه امانشان نداد تا به سرزمین مادری خود بازگردند؛ در این آرامستان ۳۰لهستانی مهاجر در بخشی ویژه دفن شده اند. وی افزود؛ در سالهای گذشته بخشی از آرامستان جهت ایجاد گذر تخریب و بخشی نیز توسط شهرداری منطقه ۲ مشهد تصرف شده بود که امیدورایم با ثبت این اثر از تخریب های آتی جلوگیری شود.

مدفونان لهستانی مهاجر، دفن شده در آرامستان مسیحیان مشهد
مدفونان لهستانی مهاجر، دفن شده در آرامستان مسیحیان مشهد

آقای فرامرز صابر مقدم، مدیر ثبت آثار استان خراسان رضوی نیزدر گفتگویی اعلام نمودند؛ امیدوراریم به زودی شرایطی برای بازدید عموم، از این آرامستان و کلیسا مهیا گردد، شایان ذکر است دو کلیسای دیگر نیز در شهر مشهد در سیاهه آثار ملی قرار دارد.

کلیسای مادور آرامستان ارامنه شهر مشهد
کلیسای مادور آرامستان ارامنه شهر مشهد

در این آرامستان افراد با ادیان مختلف، ذفن شده اند که می توان به ارتودکسها، کاتولیک ها، ارامنه گریگور وآشوری ها و …. اشاره کرد.
ته نویس) به زودی گزارش کاملی از این آرامستان و مدفونان آن تهیه خواهم کرد، قبلا چندباری برنامه آرامستان گردی را در مشهد اجرا کردم، امیدورام، این روند ادامه پیدا کند.

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

    \