عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

اقامتگاه غیایی معمار مجلس سنا و هتل هیلتون در مزایده

اقامتگاه (هتل رزیدانس) که متعلق به حیدر قلی خان غیایی شاملو بود در مزایده سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی قرار گرفت، هتل رزیدانس در تاریخ ششم آبان ماه سال ۱۳۴۴ توسط غیایی معمار خریداری و بنا شده بود. هتل رزیدانس در خیابان سمیه (ثریا سابق) قرار دارد.

نمای جنوبی هتل رزیدانس غیایی
نمای جنوبی هتل رزیدانس غیایی
حیدر قلی خان غیایی شاملو
حیدر قلی خان غیایی شاملو

حیدر قلی خان غیایی شاملو که از معماران پیشگام معماری نوین ایران بود که در ۳۰ مهر ۱۳۰۱ در تهران متولد و در ۱۵ شهریور ۱۳۶۴ در فرانسه در گذشت. از معماری های برجسته غیایی می توان به کاخ سنا (مجلس شورای اسلامی سابق و مجلس خبرگان فعلی) هتل استقلال (هیلتون سابق) و … یاد کرد.

.

ساختمان مجلس سنا، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان
ساختمان مجلس سنا، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان
هتل هیلتون (استقلال)
هتل هیلتون (استقلال)

در آگهی مزایده املاک بنیاد درخصوص هتل رزیدانس چنین نگاشته شده است؛

ششدانگ ساختمان سابق هتل رزیدانس بانضمام یک واحد تجاری به مساحت ۵۰ متر مربع (مشتمل بر ۹ طبقه، زیرزمین و همکف) که در صورت تغییر کاربری و مساحت در قیمت لحاظ می گردد و قیمت پایه ۱۸ میلیارد تومان می باشد.

آدرس هتل رزیدانس؛ استان تهران، شهر تهران، خیابان سمیه بعد از مفتح شماره ۱۱۵ و درب شمالی از کوچه معیرا، شماره ۴
شماره ثبت هتل رزیدانس در فهرست آثار ملی ایران:  این هتل در سیاهه آثار ملی ثبت نشده است.
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و … :  E 51″25’30.59 N 35″42’22.06
ارتفاع هتل رزیدانس از سطح دریا: ۱۲۱۱ متر

نامهای دیگر: اقامتگاه رزیدانس، هتل رویال رزیدانس
پیرامون نام هتل رزیدانس (وجه تسمیه): Residence به معنی محل اقامت موقت بکار برده می شود، ساختمان هتل رزیدانس آقای غیایی هم به عنوان اقامتگاه سفیران، دیپلمات های فرانسوی و در اصل، محل اقامت موقت مهمانان و کارکنان ویژه آقای غیایی بوده.

الف) با توجه به اینکه حیدر غیایی به عنوان مشاور سلطنتی و یک فراماسون شهره شده بود، اقامتگاه رزیدانس تنها محل اسکان موقت و جلسات سفیران و دیپلمات های سایر کشورها بوده.

حیدر غیایی و محمدرضا پهلوی
حیدر غیایی و محمدرضا پهلوی

ب) به گفته آقای ابوالحسن میرعمادی اقامتگاه رزیدانس محل اسکان معماران پروژه های در اختیار آقای غیایی و فروغی بود از مهمان ویژه این اقامتگاه می توان از والتر گروپیوس Walter Gropius آلمانی و بنیانگذار مکتب باهاوس، جمشید مدنی معمار و … نام برد.

تراس طبقه نهم هتل رزیدانس غیایی
تراس طبقه نهم هتل رزیدانس غیایی

نکته اول) براساس پیگیری های انجام شده، اتاق ها و سوئیت ها بیشتر در اختیار کارکنان آقای غیایی بود و معمولا اتاقهای خالی برای اسکان افراد عام کمتر بود.

تراس طبقه نهم هتل رزیدانس غیایی
تراس طبقه نهم هتل رزیدانس غیایی

دوران و بانی اثر هتل رزیدانس: طبق اسناد، مالک اولیه زمین شخصی به نام حسین حسنی بود که در نهایت امر پس از چند نقل و انتقال؛ عمارت پنج طبقه موجود توسط آقای حیدر قلی خان غیایی شاملو به قیمت نهصد و نود و پنج هزار ریال خریداری می شود و سپس ۴ طبقه بر روی بنای قبلی توسط خود آقای غیایی بنا و نمای فعلی نیز توسط خود ایشان طراحی و اجرا می گردد.
نکته دوم) جناب آقای سمیعی که از شاگردان آقای غیایی بوده، طی گفتگویی، بر این باور بود که نقشه جداره هتل رزیدانس، کار آقای احمد هاشمی بود و نه آقای غیایی

نما و جداره هتل رزیدانس غیایی
نما و جداره هتل رزیدانس غیایی – عکس شفق متولی

عناصر عمودی موازی و مربع چه به صورت شیار، پنجره، آفتابگیر، دریچه و … اجرا شده در هتل رزیدانس را می توان در نمونه کارهای دیگر آقای غیایی مشاهده نمود. شایان ذکر است؛ در مقاله ای فرانسوی، که حدود ۱۵ سال پیش به معماری ایشان و پسرانش پرداخته شده بود، اشاره ای به هتل رزیدانس نشده، اما تصویری از حیدر غیایی در یک اتاق در این مقاله وجود دارد که موتیف های درها کاملا با تزئینات داخل هتل رزیدانس مشابهت دارد.

نکته سوم) خانه شخصی آقای غیایی در دروس و در کوچه ای به همین نام تا چند ماه پیش وجود داشت که در ابتدا اردوگاه فرزندان شهدا بود و مدتی هم دفتر کار آقای عسگراولادی که شوربختانه خانه تخریب و نام کوچه نیز به کوچه اول تغییر نام داد. که این موضوع اهمیت، ایده مستندسازی خانه ها و عمارتهای متعلق به معماران به نام توسط بانو شفق متولی و ایده دوست جدیدمان آقای علیرضا عظیمی مبنی بر ثبت خانه معماران معاصر در فهرست آثار ملی را پر رنگ می کند.

راه پله اضطراری هتل رزیدانس غیایی
راه پله اضطراری هتل رزیدانس غیایی

امکان بازدید هتل رزیدانس: به علت مالکیت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بازدید از بنا منتفی است و تمامی ورودی ها با آجر و سیمان برای جلوگیری از ورود کارتن خوابها مسدود شده است.

دودکش زیبا و منحصر به فرد هتل رزیدانس - عکس شفق متولی
دودکش زیبا و منحصر به فرد هتل رزیدانس – عکس شفق متولی

پیشینه و تاریخچه هتل رزیدانس: قبل از سال ۱۳۵۷ عمارت به عنوان اقامتگاه و هتل بهره برداری میشد که با توجه به اینکه آقای غیایی به دربار نزدیک بود، به عنوان املاک وابسته به بنیاد پهلوی مصادره و مدتی سربازان نگهبان اموال مصادره ای در آن اقامت داشتند، سپس مدتی از حیاط هتل رزیدانس به عنوان پارکینگ خودرو استفاده و واحد تجاری نیز برای فروش محصولات فرهنگی بنیاد بهره برداری شد، که این موضوع تا سال ۶۰ بیشتر دوام نیاورد و محلی شد متروکه و محل اسکان کارتن خوابها، هتلی که همه چیزش سرقت شد، حتی کابل های برق (مسیر انتقال خطوط برق چه در کف و چه در جدارها برای بیرون کشیدن سیمهای مسی تخریب شده است)

هتل رزیدانس غیایی
هتل رزیدانس غیایی

مشخصات هتل رویل رزیدانس؛ مساحت زمین ۱۴۰۳ متر مربع ، بنای موجود حدود ۷۲۰۰ متر، دارای نه طبقه، نزدیک به ۶۰ سوئیت، یک استخر در شمال شرقی حیاط (که البته در حال حاضر پر شده است)، ۱۴ محوطه پارکینگ در زیرزمین، یک واحد تجاری در طبقه همکف هتل رزیدانس به مساحت ۵۰ متر

عکس هوایی هتل رزیدانس و استخر پر شده در شمال شرقی حیاط
عکس هوایی هتل رزیدانس و استخر پر شده در شمال شرقی حیاط
ماریت غیایی
ماریت غیایی

واحد تجاری به توصیه ماریت Mariette همسر آقای غیایی و یک جواهرساز بلژیکی ایجاد شد و نجار آن آقای علی سوکی بود، لازم به ذکر است تمامی موتیف های درهای هتل رزیدانس نیز توسط آقای سوکی اجرا شده بود و قرار بر این بود که واحد تجاری هتل به عنوان نمایشگاه جواهر مورد بهره برداری قرار گیرد.
.

نمایشگاه جواهر ماریت غیایی در هتل رزیدانس
نمایشگاه جواهر ماریت غیایی در هتل رزیدانس

ته نویس) در هر صورت این بنا به عنوان پیشینه معماری معاصر ایران، ارزشمند و نیاز به رسیدگی و مرمت دارد و امیدوارم انجمن ها، کمیته ها و … معماری همراه باشند.

منابع و سرچشمه ها؛
مقاله Heydar Ghiai & sons from father to son a dynasty of builders
تاریخ شفاهی و گفتگو با معماران بزرگی چون ابوالحسن میرعمادی، ماندانا یزدانشناس، سیروس مهراندیش، شفق متولی و …
مقاله ایرانیکا درخصوص حیدر غیایی
اسناد سازمان املاک کشور
اسناد شهرداری تهران
تارنمای خانوادگی غیایی و آتلیه غیایی

1445443445_telegram کانال خبری تارنمای سفرنویس
کانال اعلام تورهای سفرنویس

همسفران

 1. سلام خیلی ممنون از بررسی پیشینه و تاریخچه این اثر قدیمی …

  شهریار: سلام بر شما، سپاس از مهرتان

 2. عید نوروز برشما مبارک
  ایشاله که سال جدید برای شما و خانواده محترمتان همراه با سلامتی و شادی روز افزون باشد

  شهریار: نوروز بر شما خجسته و سپاس از پیام پر از مهرتان

 3. با سلام
  احترام زیادی برای شما قائلم دوست عزیز.
  به نظرم این ساختمان از هویت ایرانی یا هر عنصر ملی در نمای آن تهی است. بنا نیست هر چیز قدیمی را تحت عنوان اثر ملی حفظ کنیم.

  شهریار: سلام و سپاس از مهرتان، یعنی شما موافق تخریب تاریخ و معماری معاصر ایران هستید، یعنی اگر بنایی، هر چند دارای اهمیت، باید تخریب شود

 4. سلام
  متشکرم از دقت و حسن نظر شما .
  زیر عکسی از این معمار توانمند نوشته اید حیدر غیایی در هتل رزیدانس این عکس که لینکش را از آتلیه غیایی برداشتم ببینید بالای عکس نوشته نمای داخلی کاخ شاهنشاهی پس نتیجه می گیریم با وجود تشابه اینجا نمی تواند داخل هتل باشد.

  شهریار؛ سلام بر شما، فرزند ایشان هم همین نظر را داشتند، اما شاگردان و کسانی که در این هتل مشغول به کار بودند، نظرشان این است که این عکس در هتل گرفته شده

 5. فرزانه رحيم خراساني

  با سلام و تشکر از مطالب جالب سایت لذت وافر بردم

  شهریار: سلام و سپاس از محبت شما

 6. سلام. ممنون از مطالب زیبایی که دارید.
  در مورد این بنا، آنچه به یقین میدانم، طراحی نمای آن، کار آقای مجید کنی بوده که در آن زمان در دفتر کار آقای غیایی مشغول به کار بودند.
  اگر تمایل داشتید در این زمینه، اطلاعات دقیق تر و کامل تری برایتان ایمیل می کنم.
  موفق و موید باشید.

  شهریار: سلام بر شما، بی صبرانه منتظر مهر و محبت شما هستم

\