عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

دستبرد به دروازه مسجد سپهسالار (حوزه عالی شهید مطهری)

در چند روز گذشته دروازه مسجد و حوزه شهید مطهری (سپهسالار) مورد دستبرد قرار گرفت، آقای ناصری مدیر مالی و حراست مجموعه شهید مطهری ضمن تایید خبر فوق الذکر اعلام کرد؛ برنز کاری های روی درب چدنی مدرسه چند روز پیش سرقت و آسیبهای جبران ناپذیری به درب ارزشمند مجموعه وارد شده است.

دروازه سرقت شده مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)
دروازه سرقت شده مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)

مسجد و مدرسه شهید مطهری (سپهسالار) از نظر معماری و هنر بی شک زیباترین مسجد شهر تهران است، این مسجد و مدرسه با زیربنایی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع شامل دو شبستان، ۴ ایوان عظیم، ۶۰ حجره در دو طبقه، یک گنبد بزرگ و سه گنبد کوچک، ۸ مناره، یک برج ساعت، ۶ محراب و … بنا شده است. مسجد و حوزه شهید مطهری (سپهسالار) تلفیقی از سبک معماری مسجد جامع اصفهان در قسمت هشتی و ورودی و مسجد اباصوفیه استانبول در نماسازی است.

جای خالی برنزهای سرقت شده درب مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)
جای خالی برنزهای سرقت شده درب مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)

در گذشته مسجد و حوزه شهید مطهری (سپهسالار) ۶ ورودی داشته که سه ورودی شمالی به علت احداث کتابخانه مجلس توسط هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۲ ه خورشیدی مسدود و ارتباط این ضلع از بنا با باغ بهارستان قطع شد.

جای خالی برنزهای سرقت شده درب مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)
جای خالی برنزهای سرقت شده درب مسجد سپهسالار

درب سرمه ای دو لنگه چدنی که مورد سرقت قرار گرفته، با اشکال مشبک و مارپیچ برنزی ویژه ای تزئین شده بود. تنها نمونه مشابه آن دروازه باغ ملی است که طرح‌های گل و مرغ شبیه اژدها یا پرنده خیالی هما، طرح اسلیمی‌، شیر و خورشید، و سر شیر به شکل زیبایی مشبک کاری شده که این دروازه هم در گذشته مورد سرقت قرار گرفته بود.
مدیر حراست مجموعه افزود؛ سارق توسط نیروی انتظامی دستگیر ولیکن هنوز از وضعیت آثار سرقت شده اطلاعاتی در دسترس نیست و امیدواریم قبل از ذوب شدن آثار مشبک سرقت شده، برنزها پیدا و کار مرمتی دروازه شروع گردد.

عکسی قدیمی از درب مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)
عکسی قدیمی از درب مسجد و حوزه سپهسالار (شهید مطهری)

شایان ذکر است؛ ورودی غربی مسجد و حوزه شهید مطهری (سپهسالار) که درب اصلی بنا محسوب می‌شود دارای جلوخان و سردر عظیم و درب دو لَتی آهنی با شکوه بزرگی است که در حاشیۀ خیابان شهید مصطفی خمینی واقع شده است. این فضا مسئولیت جذب و تقسیم و راهنمایی به فضای اصلی مسجد را بر عهده دارد و ورود و خروج مدرسه عالی نیز از همین فضا صورت می‌گرفته است. ورودی غربی جلوخان متناسب، دید مستقیم به داخل صحن (حیاط مرکزی) ندارد و به واسطۀ دالان متحدالشکل به داخل صحن مدرسۀ عالی راه می‌یابد.
ته نویس) سپاس فراوان از جناب آقای سعید روشن جهت اطلاع از این خبر

همسفران

    \