عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

اسکلت بانوی ۷۰۰۰ ساله تهران ماندنی شد

با توجه به کشف اسکلت ۷۰۰۰ ساله بحث های متعددی درباره نحوه نگهداری در محافل علمی باستان شناسی مطرح و این اجماع وجود داشت که این مکان باید تبدیل به اولین سایت موزه باستان شناسی شهری شود. در چند روز گذشته احمد محیط طباطبایی، خبر از انتقال اسکلت به موزه ایران باستان داده بود، اما پس از بررسی های پژوهشکده باستان شناسی در روز گذشته این موضوع منتفی شد. سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور ضمن تایید این خبر گفت؛ با توجه به نظریات کارشناسان اعزامی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه در روز گذشته، تصمیم بر آن شد که اسکلت ۷۰۰۰ ساله در سایت موزه باقی بماند.

اسکلت 7000 ساله تهران ماندنی شد
اسکلت ۷۰۰۰ ساله تهران ماندنی شد

وی افزود؛ پژوهشکده حفاظت پژوهشگاه میراث فرهنگی برای انتقال نیاز به این داشت که اطراف اسکلت باز تا امکان انتقال میسر گردد که در این راستا، پژوهشکده باستان شناسی جهت بررسی مجدد و پیدا کردن راه حل مناسب به منطقه اعزام شد. رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور؛ با اشاره به راه حل حفظ اسکلت ۷۰۰۰ ساله بیان کرد؛ هئیت پژوهشکده باستان شناسی و حفاظت پژوهشگاه امروز راه حلی برای باقی ماندن اسکلت به دست آوردند و مقرر شد؛ به صورت موقت اسکلت در همان محل با پوشش مناسب پوشانده شود تا برای عملیات بعدی اقدام لازم صورت گیرد.

آخرین عکس از اسکلت 7000 ساله تهران در روز گذشته
آخرین عکس از اسکلت ۷۰۰۰ ساله تهران در روز گذشته

وی ادامه داد؛ عملیات بعدی پژوهشگاه میراث فرهنگی، مذاکره با شهرداری تهران جهت ایجاد اولین سایت موزه باستان شناسی تهران است و انشالله اتفاق خوبی در شهر رخ می دهد. تمام تلاش ما تبدیل این مکان به سایت موزه است و این اولین تجربه در تهران است. یکی از باستان شناسان حاضر در این جلسه نیز در این باره گفت؛ طرح ما درباره اسکلت ۷۰۰۰ ساله تهران این بود که یک کار علمی، اجرایی و اجتماعی داشته باشیم، اسکلت باید تثبیت و استحکام بخشی شود، هر اثر هویت خود را از بستر می گیرد و جدا کردن اثر از بستر و تخریب لایه های فرهنگی مشابه تخریب خود اثر است.

اسکلت 7000ساله تهران
اسکلت ۷۰۰۰ساله تهران

علیزاده رئیس سازمان زیباسازی در این خصوص افزود؛ تمام تلاش ما در مجموعه سازمان زیباسازی شهر تهران تبدیل این مکان به اولین سایت موزه باستان شناسی شهر تهران است و امروز در قالب هیاتی با حضور شهردار منطقه ۱۲ از سایت موزه مولوی جهت اقدامات اجرایی برای تبدیل شدن این مکان به سایت موزه بازدید خواهیم داشت.
ته نویس) با کمک همه دوستان تمام تلاش خودم را برای حفظ این اسکلت خواهم کرد، می خواهم به عنوان یک تهرانی به شهر ۷۰۰۰ ساله ام افتخار کنم، تمام تلاشم را خواهم کرد

همسفران

  1. فرشید جلیل پور

    درود بر شما و خدا یار و یاورتون باشه

    شهریار: سپاس از محبت صمیمانه شما

  2. درود بر جناب سفرنویس.
    من هم به نوبه خودم از شنیدن این خبر خوشحالم و به پایتخت هفت هزار ساله کشورم افتخار میکنم.

    شهریار: سلام و سپاس از همراهی و دلگرمی شما