عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

سقوط جرثقیل در تهران

در ساعات بامدادی امروز صبح تهران، تاورکرین (جرثقیل) ساختمان جدید روزنامه اطلاعات شکست و سقوط کرد، نکته حائز اهمیت این سقوط، در خطر بودن سه اثر ملی شهر تهران است که می توانست موجب تخریب آنها شود.

سقوط جرثقیل (تاورکرین) روزنامه اطلاعات
سقوط جرثقیل (تاورکرین) روزنامه اطلاعات

ساختمان قاجاری کهن روزنامه اطلاعات که در شمال عمارت ۱۴ طبقه روزنامه جدید اطلاعات قرار دارد به شماره ۱۳۳۸۸ در تاریخ ۱۳۸۴/۰۵/۲۵ ثبت ملی شده و قرار بر این بود که کاربری سایت موزه روزنامه اطلاعات به عنوان نخستین نشریه یومیه و کهن‌ترین روزنامه ایران که امروزه نیز چاپ آن ادامه دارد استفاده شود.

ساختمان قاجاری روزنامه اطلاعات در خطر تخریب
ساختمان قاجاری روزنامه اطلاعات در خطر تخریب

اثر دیگری که در این سقوط در خطر تخریب بود، سردر قورخانه یا کارخانه اسلحه سازی دوره قاجار بود، این اثر در یازده امرداد ۱۳۷۶ در سیاهه آثار ملی کشور با شماره ۱۹۱۲ ثبت ملی شده بود، اثر فوق الذکر  اولین کارخانه صنعتی و اسلحه سازی شهر تهران بود که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته و در دوران رضا شاه تجهیز شده بود و در حال حاضر به عنوان درب ورودی ایستگاه مترو امام خمینی (ره) شهر تهران استفاده می شد. سردر مذکور در شرق ساختمان روزنامه اطلاعات قرار داشت و احتمال تخریب آن بر اثر سقوط تاورکرین (جرثقیل) فراوان بود.

سردر قورخانه تهران (ایستگاه ورودی مترو از خیابان خیام)
سردر قورخانه تهران (ایستگاه ورودی مترو از خیابان خیام)

ساختمان اداره پست ایران (موزه پست و تلگراف) که از آثار به نام نیکلای مارکوف است، در نزدیکی این حادثه قرار داشت، موزه پست نیز با شماره ۳۵۰۰ در سال ۱۳۷۹ ثبت ملی شده بود. لازم به ذکر است در طوفان ۱۲ خرداد ماه سال گذشته تهران ساختمان سقف کاذب مجاور عمارت قاجاری روزنامه اطلاعات جدا و به خیابان پرتاب شد و از خوش روزگار در هر دو این حوادث عمارتهای قاجاری جان سالم به در بردند!
حال سوال اصلی این است، چه تعداد از آثار ملی کشور ما در بروز این حوادث ایمن هستند؟ و چه تعداد از این آثار که نزدیک به ۳۵ هزار اثر است، دارای بیمه حوادث یا آتش سوزی می باشند؟ پاسخی که باید از طرف مدیران سازمان میراث به آنها پاسخ داده شود.

همسفران