عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

بالاخره خانه باغ اتحادیه تملک شد

خانه باغ اتحادیه توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برای کاربری فرهنگی و هنری به صورت کامل تملک شد. خانه باغ اتحادیه معروف به دائی جان ناپلئون، خانه میرزا علی اصغرخان اتابک(امین السلطان) صدراعظم سه پادشاه قاجار ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه بود.

تصویر و عکس سردر خانه و باغ اتحادیه (امین السلطان ، دایی جان ناپلئون)
سردر زیبای خانه و باغ اتحادیه (از سمت خیابان لاله زار)

پس از فوت وی در سال ۱۲۹۵ شمسی توسط حاج رحیم اتحادیه از وارثان امین‌السلطان خرید و با تفکیک آن به ۳۰ سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد. این خانه در دهه ۵۰ لوکیشن سریال معروف «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی بود و به همین نام نیز معروف شد. سال ۱۳۸۴ با گزارش روزنامه ایران، این خانه از دل تاریخ بیرون آمد و از پیشنهاد اولیه برای ثبت سردر آن، کل حدود ۹هزار متر باقی مانده خانه امین السطان و تنها باقیمنده باغ لاله زار در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
پس از ثبت این بنا کش و قوس های فراوانی به وجودآمد و این خانه – باغ رو به زوال رفت و پیچیدگی های حقوقی و وراثی باعث شد تا کار این خانه قفل شود و تا سال ۹۲ این قفل ادامه داشت. اما خوشبختانه در ۶ آبان سال ۹۲ قفل این خانه شکسته شد و با برنامه ای که کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران و سایت سفرنویس همزمان با هفته تهران ترتیب دادند، جرقه احیا این خانه زده شد و کلید بر قفل هشت ساله بنا زده شد. در این برنامه مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران، رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت، خدمات و محیط زیست شورای شهر تهران، فرهادی قائم مقام سابق شهرداری منطقه ۱۲، نظری مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور، وراث خاندان اتحادیه، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و صاحب نظران و رسانه ها با کاشتن درخت در این بنا، نهال احیا خانه اتحادیه را کاشتند و مرتضی طلایی قول داد تا مصوبه تملک خانه اتحادیه توسط شهرداری تهران را در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب برساند و قول وی معروف به «قول طلایی» شد.

تصویر و عکس هوایی خانه و باغ اتحادیه (امین السلطان ، دایی جان ناپلئون)
عکس هوایی خانه و باغ اتحادیه (سال ۱۳۸۶) سرسبز و زنده

حال پس از حدود دو سال از گذشت قول طلایی برای خانه اتحادیه و مصوبه شورای شهر تهران در ۲ مهر سال ۹۳ مبنی بر تملک این بنا، این عمارت به تملک سازمان زیباسازی شهر تهران در آمد. عیسی علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران پیرو گفتگو با شهرام شهریار در اینباره گفت:«خانه – باغ اتحادیه با توجه به مصوبه مورخ ۲/۷/۱۳۹۳ شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر  الزام شهردرای تهران به تملک و بازسازی خانه باغ معروف به اتحادیه واقع در محدوده منطقه ۱۲ شهرداری تهران و بهره برداری از آن به عنوان مرکز فرهنگی، هنری و دستور شهردار تهران مبنی بر الزامی کردن این مصوبه، در دستور کار این سازمان قرار گرفت و در راستای یکی از وظایف سازمان زیباسازی که مرمت و احیا بناهای تاریخی و ارزشمند پایتخت است، خریداری این بنا به عنوان مرکز فرهنگیی و هنری دنبال و اجرایی شد.»
وی با اشاره به مرمت بناهایی همچون عمارت ارباب هرمز، باغ موزه نگارستان، موزه استاد علی اکبر صنعتی، بهسازی جداره خیابان ارزشمند ناصرخسرو و مرمت سایت دارالفنون در آینده نزدیک توسط سازمان زیباسازی شهر تهران، افزود:« سازمان زیباسازی در قدم اول با خاندان اتحادیه وارد مذاکره شد ولی به علت تعدد وراث، عدم حضور برخی از مالکین و همچنین اختلاف فی مابین سهام داران خانه اتحادیه، کار تملک زمان بر شد ولیکن با همکاری مراجع قضایی این موضوع به نحو احسنت انجام و در ابتدای هفته جاری با حضور نماینده دادستانی، دادسرای ناحیه ۷، وراث اتحادیه و شهرداری تهران، ملک به سازمان زیباسازی شهر تهران تحویل داده شد.»
علیزاده تصریح کرد:«برای جلوگیری از هرگونه تخریب و تعرض و …، نگهبان های ویژه ای در مبادی ورودی خانه اتحادیه جهت تامین امنیت بنا مستقر شدند. همچنین نورپردازی برای کل محوطه و قسمت های بی دفاع صورت گرفته و در کل بنا دوربین مدار بسسته نصب شده است.»
رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران در خاتمه گفت:«طبق اسناد موجود مساحت خانه ۸ هزار و ۷۵۰ مترمربع است که توسط سازمان زیباسازی شهر تهران تملک شد و قسمت های تخریب شده در سال ۱۳۹۳ نیز با توجه به بازدید صورت گرفته قابل مرمت، احیاء و بهره برداری است که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان تهران کار مرمت و احیاء و برداشت های میدانی این قسمت به زودی آغاز می شود. »

ته نویس۱) کسانی که به من تهمت زدند، پس از آتش سوزی بخشی از خانه، سمینار گرفتند، هر چه خواستند؛ گفتند و نوشتند…. خدا قوت
ته نویس۲) یادمان نرود، اینجا خانه باغ بوده، عکس بالا را خوب نگاه کنید.
ته نویس۳) یک موضوع این خانه فراموش نشود، عمو صفر، سرایدار خانه!
ته نویس۴) خیلی حرف برای گفتن دارم، برای بعد

همسفران

 1. احسان(دارالفنون)

  جای تقدیر دارد زحمات شما و همه دوستان در کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران….خدا قوت

  شهریار: سپاس رفیق، پشتوانه شما دوستان ، کمک حال ما بود

 2. دو سال پیش در تور “لاله زار ” وقتی از خانه باغ اتحادیه خارج شدیم به ما گفتید :” این خونه چه بخوایم چه نخوایم بلاخره تخریب میشه ، کاری هم متأسفانه از دست هیچ کدوم ما بر نمیاد ” . ولی حالا از شنیدن این خبر توسط شما خیلی خوشحالم و صمیمانه از تلاش های دلسوزانه ی شما سپاسگزارم. امیدوارم باز هم از لاله زار خبرهای خوبی بشنویم . پاینده باشید.

  شهریار: احتمالا زمانی با شما همسفر بودم که دستمان را بسته بودند، خیلی سردرگم بودیم، نمی دانستیم باید چه کنیم، این نتیجه یک کار گروهی است

 3. بنیامین

  سلام خدمت استاد شهریار عزیز تبریک میگم بالاخره تلاشهاتون ثمره داد انشالله تن خودتون و خانواده محترمتون همیشه سلامت و تندرست باشه که انقدر پیگیر و دلسوز هستید خدا قوت خیلی خیلی خیلی خوشحالم که بالاخره از این عمارت ارزشمند از چنگ تخریبچی ها نجات پیدا کرد.

  شهریار: سلام بزرگوار، سپاس از مهر همیشگی شما نسبت به سفرنویس

 4. مهدی کوثری - لندن

  جناب شهریار : این ۴ تا ته نویس بنده را یاد این جمله انداخت:” دروغ چرا، آ آ آ آ تا قبر ۴ انگشته بابام جان”!! ۴ بار تشکر از زحمتی که همواره می کشید!.

  شهریار: سپاس از شما یار همیشگی

 5. هادی راستی

  سلام خوشحالم که این اتفاق افتاد .منتها شانس من برای دیدن لوکیشن بکر و دست نخورده فیلم دایی جان به صفر رسید.البته میدونم که خراب شده ولی دیدنش قبل از مرمت صفایی دیگه داره.

  شهریار: سلام، به زودی بازدیدی گروهی از مرمت خانه اتحادیه تدارک دیده خواهد شد.

 6. سلام
  می شه به صورت فردی برای بازدید از این مکان اقدام کرد؟
  یعنی این امکان فراهمه؟

  شهریار: سلام، خیر بازدید انفرادی بعید است، برای اواسط دی ماه برنامه بازدید گروهی مهیا شده ، به زودی در سفرنویس اعلام عمومی خواهد شد.

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>