عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

آرامستان ممنوعه تهران با گروه با ما

آرامستان گردی واژه ای است که در صنعت گردشگری طرفداران خاص خودش را دارد که با عناوین مختلف (Tombstone tourist و grave hunter و taphophile) گردشگران را به خود جذب می کند و در ایران با توجه کمی مواجه شده است. در این میان گروهی از افراد دارای معلولیت و غیر معلول با نام  باوری های ماجراجو به آرامستان ممنوعه تهران رفتند.

قبرستان ممنوعه
قبرستان ممنوعه

هر چند به عنوان ماجراجو از آنها انتظار می رود همواره در حال کنکاش آسمان  و اعماق دریاها و جنگل ها باشند اما این بار آنها در جستجوی کشف دنیای مردگان پا به آرامستان ممنوعه دولاب تهران نهادند تا با زندگی و داستان بسیاری از چهره ها و شخصیت هایی که در دوران خودشان بر روی پیشرفت و تحول ایران تاثیر گذاشته اند یا با کوله باری از درد و رنج حاصل از جنگ جهانی در بازگشت به کشور خود ناکام ماندند آشنا شوند. آنچه می خوانید سفرنامه مختصری از تجربه آرامستان گردی این گروه است:
حس کشف و آشنایی با انسان هایی که به نوعی در دوران گذشته مهمان ایرانی ها بوده اند و به اندازه خود تاثیر مثبت یا منفی بر سیر تحول تاریخی این کشور بزرگ داشته اند کاملا حس شور و هیجان را در اعضا باشگاه باما زنده می کرد. ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه ۱۹ شهریور ۹۴ حرکت به سمت آرامستان ممنوعه تهران واقع در منطقه دولاب تهران  با اتوبوس مناسب سازی شده برای افراد داری معلولیت آغاز شد. سفر با اتوبوس و سوار شدن با ویلچر برای برخی از اعضا اتفاقی جالب بود. متاسفانه این اتوبوس ها برای سفر های خارج از تهران قابل استفاده نیستند، موضوعی که با رفع آن تحولی در گردشگری افراد دارای معلولیت رخ خواهد داد. با رسیدن به محل آرامستان دیوار های طولانی مانع از آن می شد که افراد بتوانند حس کنجکاوی خود را در اولین گام سفر برطرف کنند. پس از پیاده شدن با راهنمایی راهنما، افراد گروه از در اصلی وارد شدند و با منظره ای سرسبز که بیشتر به باغ شبیه بود تا گورستان مواجه شدند. سنگ قبرهای زیبایی که گاها تاریخ های دهه ۴۰-۵۰ میلادی بر روی آنها درج شده بودند حس مواجه شدن با تجربه ای جدید و متفاوت را در افراد گروه القا می کردند. حرکت در آرامستان بدون مشکل خاصی صورت می گرفت و در بعضی نقاط راهنما  در رابطه با زندگی افراد خفته زیر خروار ها خاک توضیح می داد؛ پزشکان خارجی دربار، درجه داران نظامی و خارجی، و… . ایشان همچنین به توضیح آیین ها و آداب دفن در ادیان مختلف پرداختند که هر کدامشان خاص و در نوع خود برای گروه جالب بودند. در بخشی از آرامستان گورهایی منظم که روی همه آنها تاریخ مرگ ۱۹۴۲ درج شده بود توجه اعضا باشگاه را به خود جلب کردند. گورها متعلق به شهروندان لهستانی هستند  که پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین در سیبری و قزاقستان، از راه ایران به اروپا باز می‌گشتند و بر اثر بیمارهای همه گیر، گرسنگی و…در راه بازگشت به وطن خود جان باختند. در این گورستان ۱۹۳۷ لهستانی در کنار هم آرمیده اند. پذیرایی در آرامستان به فراخور محیط، حلوا و چای بود و راهنمای برنامه توضیحاتی در رابطه با  مراحل متلاشی شدن جسد پس از مرگ ارائه داد که در نوع خود جالب و نو بودند.

به قلم؛ سعید ضروری،  شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۴  روزنامه تجارت

ته نویس) این گزارش سعادت همراهی و همسفری با گروهی به نام با ما (باوری های ماجراجو) بود، که در این تور من بیشترین انرژی را از مسافرانم دریافت کردم، در نهایت امر خوشحالم از اجرای چنین برنامه ای

همسفران

  1. با سلام من میخواستم بدونم چطور میشه از قبرستان بازدید کرد

    شهریار: سلام بر شما، تلفنی با ما در تماس باشید

\