عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
1470 سفر
87543 همسفر

عدم تملک خانه معین التجار بوشهری

موضوع بررسی طرح الزام شهرداری تهران به تملک خانه معین التجار بوشهری نماینده دوره اول و سوم مجلس شورای ملی بعد از مشروطه، پدر معنوی خلیج فارس ایران، یکی از تنها خانه های قاجاری خیابان لاله زار و … در یکصد و شصت و یکمین جلسه شورا ناکام ماند!!! اصل گزارش و خبر را در ادامه بخوانید…

خانه معین التجار بوشهری
خانه معین التجار بوشهری

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی چمران در یکصد و شصت و یکمین جلسه شورا و در جریان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به تملک خانه موسوم به بوشهری ها در خیابان لاله زار واقع در محدوده منطقه ۱۲ شهرداری تهران و نام گذاری آن به نام خلیج فارس ،گفت: حفاظت از اماکن تاریخی یک امر اجتماعی است اما باید توجه داشت که این وظیفه سازمان میراث فرهنگی است که مسئولیت اصلی در این مهم را دارا می باشد. وی ادامه داد: ما در شرایطی قرار داریم که سازمان میراث فرهنگی نسبت به این خانه اظهار نظری نکرده یعنی نه آن را به عنوان یک مکان تاریخی رد کرده و نه قبول. در چنین شرایطی شهرداری نه می تواند به آن جواز دهد و نه آنکه خود این خانه را میراث فرهنگی بنامد چرا که متولی اصلی خود سازمان میراث فرهنگی است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: متاسفانه مشکلی که امروز اماکن تاریخی ما با آن دست به گریبان هستند این است که هر جا ثبت تاریخی می شود نه تنها سودی برای مالکان به دنبال نمی آورد بلکه موجبات خسران برای آنان نیز می شود.  نمونه عینی این امر را در منطقه ۱۲ می توانیم ببینیم. چمران همچنین با اشاره به موضوع تملک خانه بوشهری ها گفت: تملک یک خانه هم نیاز به بودجه تخصیص یافته دارد که شهرداری فاقد چنین بودجه ای است . بنابراین پیشنهاد می کنم این خانه به عنوان همان خانه بوشهری ها باقی بماند و شهرداری تنها با همکاری سازمان میراث فرهنگی و نیز همکاری بخش خصوصی در حفاظت و بهره برداری از این مکان اقدام کند.

اتاق نقاشی خانه معین التجار بوشهری
اتاق نقاشی خانه معین التجار بوشهری

در جریان بررسی این طرح حجت الاسلام ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز گفت: باید بگویم این جا خانه ای وجود ندارد که بخواهد تملک شود ضمن آنکه وظیفه اصلی در این حوزه با سازمان میراث فرهنگی است. وی ادامه داد: شهرداری آن قدر قدرت ندارد که هر خانه ای تاریخی را نگهداری یا تملک کند. ناصحی پیشنهاد داد: در راستای سیاست یکپارچگی مدیریت شهری کمیته ای متشکل از کمیسیون های تخصصی شورا (کمیسیون فرهنگی ، کمیسیون  عمران و  کمیسیون شهر سازی و معماری  ، نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و نمایندگان شهرداری) در راستای شناسایی اماکن تاریخی شهر تهران تشکیل شود.
محمد سالاری نیز در این خصوص، گفت: با توجه به محدودیت اعتبارات، شهرداری تهران باید به اولویت های بسیار مهم تری در مناطق بپردازد. وی با اشاره به سابقه مالکین این خانه، گفت: این خانه متعلق به محمد معین التجار بوده که پدر معنوی خلیج فارس هم به شمار می آید اما اگر قرار به تملک است این اقدام باید از سوی سازمان میراث فرهنگی باشد.پرویز سروری نیز با قرائت نظر کمیسیون نظارت و حقوقی که دال بر مخالفت با تملک این خانه داشت ،گفت: ما نباید در هر جایی مسئولیت سازمان های دیگر را به عهده گیریم علاوه بر آنکه طرح چنین موضوعاتی سبب می شود مالکین قیمت های چند برابر واقعیت به شهرداری اعلام کنند.
وی ادامه داد: از طرفی اگر مالک رضایت به تملک ندهد باید چه کار کرد و اینکه چه بر سر مصوبه شورا می آید. بنابراین می گویم باید در این موضوع تجدید نظر شود. اسماعیل دوستی نیز با گرامی داشت نام رئیس علی دلواری و رشادت های شهدای بوشهر، گفت: من نیز پیشنهاد می کنم شهرداری مطالعه ای در راستای شناسایی اماکن تاریخی انجام دهد و اگر نیاز به مصوبه شورا در این زمینه بود ،در صحن شورا مطرح شود. احمد مسجد جامعی اما با تاریخی خواندن این اثر، گفت: یک سال پیش که من از این مکان بازدید کردم فضای باغ آن تخریب شده بود اما خانه ای در آن موجود بود. خانه ای که جدای ارزش تاریخی دارای ارزش هنری نیز بود چرا که نقاشی هایی به سبک جنوب شرق آسیا در آن جا وجود داشت که از این منظر باید گفت این خانه منحصر به فرد است.وی ادامه داد: نقاشی های این خانه بیشتر با مناظر سواحل است و من حتی به این می اندیشم که ما این خانه را خانه غواصان شهید بنامیم.
مسجد جامعی گفت: ما می خواهیم از یک مقوله دفاع کنیم هر چند که دیگران موجبات سرمایه گذاری در آن را به وجود می آورند  گرچه موارد مشابهی هم وجود داشته است نظیر خانه آملی ها. وی اظهار داشت: بنابراین اگر این خانه باقی بماند دارای ارزش خواهد بود. در ادامه علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا خواستار ارائه گزارشی از سوی شهرداری تهران شد که خانه هایی که تا امروز تملک شده چه اقداماتی در آن انجام شده و شیوه بهره برداری از آنها چگونه است.

گچ بری های خانه معین التجار بوشهری
گچ بری های خانه معین التجار بوشهری

محمد مهدی تندگویان نیز گفت: در کشور های دیگر سیستمی وجود دارد که این خانه ها حفظ می شوند، اما زندگی در آنها جریان دارد. بسیاری از خانه های تاریخی یا خانه های متعلق به مشاهیر در کشور های دیگر به حراج گذاشته می شود که هم سبب ارزشمند تر شدن آن می شود و هم اینکه مالک در آن سکنی می گزینند و همین، موجب حفظ و نگهداری آن می شود. در بسیاری از شهر های اروپایی خانه هایی که در رمان ها ذکر شده در حال حاضر هم موجود است. وی ادامه داد: پس باید گفت بحث تملک خانه بوشهری ها مردود است چرا که اولین مسئله بعد از تملک نگهداری آن است و نیاز به بودجه های فراوان دارد.
غلامرضا انصاری نیز در جریان بررسی این طرح اظهار داشت: هویت یک شهر به آثار تاریخی و معماری آن است و از روی این آثار است که می توان ادوار تارخی را قضاوت کرد. وی افزود: بر خلاف نظر خیلی ها من با ارزش افزوده تملک این خانه ها هیچ مشکلی ندارم چرا که ما باید کاری کنیم که این بناها ارزشمند شوند و بهایی همتراز بناهای تجاری پیدا کنند تا از تخریب آنها جلوگیری شود.
در پایان پیشنهاد مهدی چمران مبنی بر هماهنگی و همکاری شهرداری تهران با سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی در راستای  حفاظت و بهره برداری از اماکن تاریخی با اکثریت آرا مورد قبول واقع شد و تملک خانه بوشهری ها نیز ملقی گردید. همچنین پیشنهاد حجت الاسلام ناصحی مبنی بر تشکیل کمیته ای مشترک از کمیسیون های سه گانه شورا (فرهنگی ، عمران ، معماری ) با نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران در راستای شناسایی خانه های تاریخی تهران و اقدام در جهت احیای آن نیز مورد پذیرش اعضا قرار گرفت.

ته نویس؛ میراث که این خانه را ثبت کرده، شهرداری چه پیشنهادی و یا چه بسته تشویقی برای چنین خانه هایی دارد، خانه های زیادی شناسایی شده، چه کمکی می شود کرد!

همسفران

\