عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
413 سفر
19198 همسفر

فروشگاه های زنجیره ای فردوسی (شهر و روستا)

فروشگاه زنجیره ای فردوسی اولین فروشگاه زنجیره ای ایران است که در سال ۱۳۳۶ اولین شعبه آن در خیابان فردوسی افتتاح و بعدها پس از ادغام فروشگاه فردوسی با شرکت معاملات خارجی در سال ۱۳۵۱ از فروشگاه فردوسی به فروشگاه شهر و روستا تغییر نام داد و در نهایت امر در دهه ۸۰کلا منحل شد …

فروشگاه فردوسی در سال 1340 در خیابان فردوسی
فروشگاه فردوسی در سال ۱۳۴۰ در خیابان فردوسی

پیشینه و تاریخچه فروشگاه های زنجیره ای فردوسی (شهر و روستا):

منوچهر نیک پور مدیر فروشگاه فردوسی
منوچهر نیک پور مدیر فروشگاه فردوسی

الف) فروشگاه زنجیره‌ای فردوسی نخستین فروشگاه زنجیره‌ای در ایران بود که پس از توصیه‌ یالمار شاخت (اقتصادان آلمانی) به دکتر مصدق، در نهایت امر دردر ۲۲ آذر سال ۱۳۳۶ افتتاح شد. این فروشگاه در خیابان فردوسی تهران قرار داشت و مدیریت فروشگاه فردوسی به عهده امیر متقی واگذار شد البته بعدها منوچهر نیک پور سرپرستی فروشگاه های زنجیره ای فردوسی را به عهده داشت. فروشگاه های زنجیره ای فردوسی (شهر و روستا) با شعار نرخ ثابت، قیمت ارزان و کالای مرغوب وارد بازار شد.

.

فروشگاه فردوسی در دهه پنجاه
فروشگاه فردوسی در اواخر دهه چهل

نکته اول) در جلسه ۱۵ فرودین ۱۳۴۴ که با حضور محمدرضا پهلوی برگزار شد، مقررگردید فروشگاه فردوسی و شرکت معاملات خارجی در هم ادغام شوند؛

شاه گفت: شرکت معاملات خارجی چه کارهایی انجام می دهد؟وزیر اقتصاد به عرض رساندند شرکت مزبور هفت قلم از اجناس مورد نیاز موسسات دولتی را خریداری می نماید و به نمایندگی از طرف دولت بعضی معاملات با خارجیان را انجام می دهد اکنون شورای عالی اداری طرحی تهیه نموده که کلیه خریدهای دولتی توسط فروشگاه فردوسی صورت گیرد. اگر این کار انجام شود شرکت مزبور فلسفه وجودی نخواهد داشت.نخست وزیر به عرض رساندند طرحی تهیه شده که فروشگاه فردوسی و شرکت معاملات خارجی که هر دو عملا یک کار را انجام می دهند در یکدیگر ادغام شوند گزارش امر پس از تهیه در شورا به شرف عرض مبارک خواهد رسید.

فروشگاه فردوسی در خرداد 1394
فروشگاه فردوسی در خرداد ۱۳۹۴

نکته دوم) می گویند؛ در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ مردم شیشه های فروشگاه فردوسی را جهت اعتراض شکستند.

فروشگه فردوسی بدون شرح
فروشگه فردوسی بدون شرح

در سال ۱۳۴۴ دومین شعبه فروشگاه فردوسی در قلهک تهران توسط مهندس تقی سرلک شهردار وقت افتتاح و اولین فروشگاه خارج از تهران نیز در شهر دریاکنار راه اندازی شد. در سال ۱۳۴۰ کل سهام فروشگاه فردوسی توسط دولت خریداری شد.
اما در آذر ۱۳۵۱ و بر اساس مصوبه ۱۹ آذر ۱۳۵۱ مجلس شورای ملی و ۴ دی ۱۳۵۱ مجلس سنا، قانون تشکیل سازمان تعاون مصرف شهر و روستا و انحلال شرکت سهامی فروشگاه فردوسی ابلاغ شد، این قانون در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۵۱ به توشیح محمدرضا پهلوی رسید.

افتتاح فروشگاه فردوسی قلهک توسط تقی سرلک شهردار وقت
افتتاح فروشگاه فردوسی قلهک توسط تقی سرلک شهردار وقت

نکته سوم) مجله توفیق در کاریکاتوری نقشی از امیر عباس هویدا نخست وزیر وقت کشیده بود با این شرح؛

کاریکاتوری درباره فروشگاه فردوسی در مجله توفیق
کاریکاتوری درباره فروشگاه فردوسی در مجله توفیق

هویدا هنگام افتتاح شعبه فروشگاه فردوسی، مسواک خرید…
عصایی به ملت: بیا… بگیر دندون‌هاتو باهاش مسواک کن گوشت لاش نَمونه!

فروشگاه های زنجیره ای فردوسی (شهر و روستا) پس از انقلاب به یکی از زیرمجموعه‌های وزارت بازرگانی پیوست و کار خود را جدی‌تر پیگیری کرد و شعب خود را افزایش داد، اما رونق این فروشگاه‌ها در گرو عرضه و فروش کالاهای کوپنی و کالاهای سهمیه‌ای بود و در‌‌نهایت، تعاونی مصرف شهر و روستا که ۱۵۶ شعبه در تهران و حدود ۷۰۰ شعبه در سراسر کشور داشت؛ در سال ۸۱ طی مصوب‌نامه‌ هیئت وزیران فروشگاههای شهر و روستا به دلیل  داشتن ۵۲ میلیارد تومان کسری بودجه منحل شد.
در نهایت امر سال ۱۳۹۳ فروشگاه فردوسی (واقع در خیابان فردوسی) توسط بانک ملی به مزایده گذاشته شد و توسط خریدار در حال مرمت است. قیمت پایه مزایده در حالت اول و در صورتی که طبقات زیرزمین اول و دوم به صورت اجاره ۹۹ساله در اجاره بانک باقی بماند، ۳۵۴ میلیارد تومان اعلام شده بود و قیمت پایه مزایده در حالت دوم و در صورتیکه کل عرصه و اعیان در اختیار خریدار قرار بگیرد، ۳۷۵ میلیارد تومان اعلام شد.

فروشگاه فردوسی (شهر و روستا) خیابان فردوسی
فروشگاه فردوسی (شهر و روستا) خیابان فردوسی

آدرس فروشگاه شماره یک فردوسی؛ استان تهران، شهر تهران، ابتدای خیابان فردوسی، در تقاطع کوچه بانک (ضلع جنوبی ساختمان بانک ملی)
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران: هیچ کدام از فروشگاه های فردوسی (شهر و روستا) ثبت ملی نشده اند.

ورودی فروشگاه فردوسی (شهر و روستا)
ورودی فروشگاه فردوسی (شهر و روستا)

مشخصات و معماری فروشگاه فردوسی؛
ساختمان فروشگاه فردوسی (شهر و روستا) در زمینی به مساحت حدودی ۳۳۰۰ متر در چهار طبقه و دو طبقه زیرزمین، احداث شد، فروشگاه فردوسی دارای ۲۳۱۸۴ متر مربع بنا می باشد. فروشگاه فردوسی با نمای سنگ و شیشه های قدی احداث شده است. در طبقه اول این فروشگاه فردوسی خوارابار و لبنیات و … عرضه می شد و طبقات بالا نیز لوازم آرایشی، خرازی، البسه، صنایع دستی و … فروخته می شد . در فروشگاه فردوسی (شهر و روستا) برای اولین بار برای آرامش والدین، اتاق کودک طراحی شد و غرفه ای نیز برای پست و تلگراف و تماس مشتریان ایجاد شد. در طبقه دوم فروشگاه، رستورانی وجود داشت که کارکنان و سرآشپز آن آلمانی بودند (مصوبه ای در مجلس داریم برای پرداخت ۱۲ نفر کارگر آلمانی رستوران)
می گویند اولین پله های برقی در ایران در این فروشگاه ساخته شد بود و در ابتدا زنان چادری و کودکان حق استفاده از پله های برقی را نداشتند و ماموری در ابتدای پله های برقی مانع این کار می شد.

عکس هوایی فروشگاه فردوسی (شهر و روستا)
عکس هوایی فروشگاه فردوسی (شهر و روستا)
منابع و سرچشمه ها در خصوص فروشگاه فردوسی (شهر و روستا)؛
تارنمای بانک ملی ایران
مجله بورس، دوره اول، سه شنبه یکم بهمن ۱۳۴۲ شماره ۶
روزنامه دنیای اقتصاد، شماره ۱۷۵۹ به تاریخ ۲۶/۱۲/۸۷، صفحه ۲۴ (تاریخ اقتصاد)
دولت‌سازی که اقتصاد را دولتی کرد (میراث داور) ، ماهنامه مهرنامه، شماره ۳، خرداد ۱۳۸۹
مروری بر زندگی ثروتمندان دوره شاهنشاهی، پایگاه جامع تاریخ معاصر یاران
وقتی باد سرمایه آنها را برد (داستان ۵۳ نفر) هفته نامه اقتصادی تجارت فردا ۲۱ دی ۱۳۹۲، شماره ۷۲
قدرت از دست رفته بازار در گفت وگو با علی‌نقی خاموشی (بازار دیگر حبیب‌الله نیست) شماره ۵، مهر ۱۳۸۹
مروری بر سرگذشت مغازه‌های خرده‌فروشی تا هایپراستارهای امروزی، روزنامه دنیای اقتصاد، شماره ۳۱۱۸ مورخ ۳/۱۱/۹۲
آقای علم تز فروشگاه فردوسی را تایید کرد: فروشگاه فردوسی بهای اجناس خود را تا ۱۵ درصد تقلیل داد مجله بورس، دوره اول، پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۴۲ شماره ۷
فروشگاه فردوسی با فروشگاههای بزرگ دنیا برابری میکند مجله بورس، دوره اول، یکم شهریور ۱۳۴۲ شماره ۱
قانون ترتیب پرداخت حقوق دوازده نفر کارشناسان آلمانی فروشگاه فردوسی (مرکز پژوهشهای مجلس)
اساسنامه سازمان تعاون مصرف شهر و روستا (مرکز پژوهشهای مجلس)
دو دنیا، نوشته گلی ترقی، تهران: انتشارات نیلوفر،چاپ سوم ۱۳۸۳، فرشته ها، ۱۳۳-۱۳۴
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و سوم – ۹ شهریور ۱۳۵۰ تا ۱۶ شهریور ۱۳۵۴ – جلد ششم – ص. ۲۶۰۲
تبیین «فرآیند» پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۶ – ۱۳۵۷ بر اساس سرمشق انتخاب عقلانی و نظریه بسیج مجله زبان و ادبیات فارسی، بهار و تابستان ۱۳۸۶ شماره ۵۶ و ۵۷
روزهای حماسه و نور (گزارش های ساواک و شهربانی رژیم پلهوی) مجله پانزده خرداد، تابستان ۱۳۸۷ شماره ۱۶ (۸۴ صفحه – از ۳۲۵ تا ۴۰۸)

همسفران

  1. “نخستین فروشگاه زنجیره‌ای در ایران بود که در ۲۲ آذر سال ۱۳۳۶ با توصیه‌ یالمار شاخت (اقتصادان آلمانی) به دکتر مصدق و به همت علی اکبر داور، افتتاح شد.”
    تاریخ به نظر اشتباه میاد.

    شهریار: سپاس از گوشزد شما ، نوع نوشتار اشتباه بود و نه تاریخ، اصلاح شد.
    که پس از توصیه‌ یالمار شاخت (اقتصادان آلمانی) به دکتر مصدق، در نهایت امر دردر ۲۲ آذر سال ۱۳۳۶ افتتاح شد.

  2. با سلام : مزایده فروش ساختمان انجام نشد و در حال حاضر تحت مدیریّت “اداره مهندسی و املاک بانک ملی ایران” جهت استقرار برخی از ادارات مرکزی بانک ملی ّ با حفظ پوسته خارجی و مقاوم سازی بنیادی در دست باز سازی و به روز آوری پروژه قرار دارد . [جهت اصلاح و تکمیل متن درج شد ]

    شهریار: سلام و بر شما و سپاس از مهرتان، اگر اطلاعات بیشتری دارید ، لطف کنید تا با نام شریفتان درج شود

با ما همسفر باشید

XHTML: امکان استفاده از این کدها وجود دارد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>