عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
344 سفر
12798 همسفر

نمایش فیلم دستهای هگمتانه

مستند «دست‌های هگمتانه» اثر محمدرضا اصلانی در خانه هنرمندان ایران رونمایی می‌شود.فیلم مستند دستهای هگمتانه که با سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تهیه شده است…

ادامه ...

آروزیی برای تهران

چه خوب بود، ماکتی از شهر یا بافت تاریخی تهران در مبادی ورودی نصب می شد، نمی دانم چه کسی مسئول انجام این کار است! سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و … اما می دانم وظیفه یک لیدر نیست! راستی اگر خانه ای تخریب شد و برج و پاساژ ساخته شد، تخریب کار ماکت هم باید داشته باشیم!

ادامه ...

سیرت تاریخی تهران

نگارنده بمنظور نگارش این مقاله از یادداشت ها و مقالاتت مربوط به تهران در سایت های مختلف استفاده نموده شایان ذکر است که رویدادهای تاریخی توسط هر نویسنده ای متفاوت است که اگر مغایرتی برخی مطالب ذکر شده با دانسته ها دارد فقط به دلیل تعدد مدارک است. در این مقاله نگرشی کوتاه به سیرتاریخی تهران در گذر زمان میگردد وامیدوارست که مطالب از نظر کلی مورد قبول خوانندگان قرار گیرد، توضیح اینکه در مورد رویدادها و مسائل تاریخی شهر تهران بدلیل کثرت سخنی گفته نخواهد شد و آن رشته کلام را به صاحب نظران واگذار می کند ….

ادامه ...

تهران سیر تحول

نهضت تجددخواهی مشروطیت که موجب انقراض سلسله قاجاریه شد نگاه به غرب و کشورهای اروپایی داشت. دموکراسی و آزادی‌خواهی در مقابل عقب‌افتادگی و استبداد ناشی از یک و نیم قرن حکومت قاجاریه خواست تمامی ملت ایران بود. تفنن‌‌طلبی حکام قاجار، به‌ویژه ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و احمدشاه که برای ارضای لذات این حکمرانان هزینه‌های سنگین چندین سفر طولانی مدت آنها به خزانه ضعیف کشور تحمیل شد این حُسن را داشت که مردم ایران فهمیدند دنیا تحولات بزرگی را پشت سرگذاشته است و اوضاع و احوال آن سوی دنیا، اروپا، با زمان اوایل سلسله صفویه که تماس نزدیک با ایران برقرار شد کاملاً متفاوت است…..

ادامه ...

جایزه داستان تهران

مجله ماهنامه داستان وابسه به گروه مجلات همشهری مسابقه داستان نویسی درباره شهر تهران برگزار می کند، در داستان‌های ارسالی، شهر تهران باید نقشی محوری داشته باشد. به این معنا که داستان چنان با مولفه‌های شهری تهران گره خورده باشد که در مکان‌های دیگری جز این شهر قابل تصور نباشد. مولفه‌هایی از قبیل: ….

ادامه ...

شهر انار

نام قدیم شهر انار، آبان بوده است، آبان برگرفته از «آبان‌یشت» پنجمین یشت (بخش) اوستاست، این قسمت به ستایش ناهید یا آناهیتا ایزد بانوی نگهبان آب اختصاص دارد. دکتر باستانی پاریزی می نگارد؛ «آبادیی مثل انار را که در بیابان برهوت و لوت کرمان است، منسوب به ناهید (آناهیتا) می‌دانم؛ چه می‌دانیم که درخت انار و همچنین ماهی دو مظهر ناهید بوده‌اند.»

منطقه آبان، زرتشت نشین بوده و پس از حمله اعراب به علت وجود آتشکده، به آن نام نار (آتش) دادند که به مرور الف زینت به اول آن اضافه شد و به انار تبدیل شد.

در نقشه ریگوبرت بون فرانسوی در سال ۱۷۷۱ م نام شهر هنوز آبان است!

ادامه ...