عضویت در سفرنویس

register-image

تورهای سفرنویس

tour-image

آمار سفرنویس

counter-image
2905 سفر
125400 همسفر

دستور غذای نادرمیرزا نوه فتحعلی شاه منتشر شد (کارنامه خورش)

کتاب کارنامه خورش، دستور غذای نادرمیرزا نوه فتحعلی شاه قاجار که با همراهی همسرش تهیه شده بود، منتشر شد. این کتاب روایتی است خوش طعم از خاطرات یک زوج قاجاری

ادامه ...

مسابقه عکاسی؛ جهانی که ما می‌خواهیم

دفتر سازمان ملل متحد در آستانه هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد مسابقه عکاسی با نام؛ “جهانی که می خواهیم” برگزار می کند.

ادامه ...

مراسم سدره پوشی و لباس زنان زرتشتی ثبت ملی شد

در آخرین جلسه شورای ملی ثبت میراث‌ فرهنگی ناملموس ایران، مراسم سدره پوشی زرتشتیان ، پوشش زنان زرتشتی و مهارت کشتی بافی زرتشتیان به‌عنوان میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت ملی شد.

 

ادامه ...

بن بست دوم یا بن بست اول؟!

تعداد بن بست های دوم شهر تهران، بیشتر از تعداد بن بست های یکم شهر است! شما می دانید چرا؟!
احتمالا برای شما هم شاید جالب باشد که بدانید تهران دقیقا چند بزرگراه یا چند خیابان اصلی، کوچه، بن‌بست و… دارد؟

ادامه ...

روز جهانی آگاهی از سالمندان

امروز، روز جهانی آگاهی سوءاستفاده از سالمندان است، سازمان ملل متحد 15 ژوئن (26 خرداد) را روز جهانی آگاهی رسانی عیله تبغیض سالمندان نامگذاری کرده است. آنتونیو گوترس António Guterres، دبیر کل سازمان ملل متحد بر این باور است که؛

ادامه ...

تخریب خانه لوکیشن فیلم؛ آشغالهای دوست داشتنی

خانه لوکیشن فیلم؛ آشغالهای دوست داشتنی تخریب شد تا داستان حذف خاطرات جمعی و حس تعلق به داشته های گذشته در این سرزمین تکمیل شود. با این تخریب، روایت فیلم آشغالهای دوست داشتنی تمام شد …

 

ادامه ...

خبرهای خوب از ثبت آثار ملی جدید در تهران

در جلسه دیروز شورای ملی ثبت آثار 46 اثر واجد ارزش تاریخی و فرهنگی تشخیص داده شده که در تهران می توان به آثار؛ اتلیه و دفتر کار هوشنگ سیحون، ساختمان قدیمی فورد، قنادی مینیون، حسینیه سادات اخوی، فرهنگسرای قیطریه، خانه مهبد، پارک جمشیدیه، هتل لاله لاله زار نو و … اشاره کرد.

 

ادامه ...

جشنواره عکس شهر تاریخی مهریز

جشنواره و مسابقه عکس “زیبایی ها و جاذبه های باغ شهر تاریخی مهریز” با همت شهرداری مهریز برگزار می شود، دواری این جشنواره توسط محسن خیرخواه انجام خواهد شد.

 

ادامه ...

فراخوان جشنواره عکس و فیلم ایران را باید دید

كانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد با توجه به رسالت و اهداف خود در امر فرهنگ سازي و كمك به توسعه صنعت گردشگري كشور، همچنين ارتقاء سطح توجه عمومي جامعه به اهميت اين حوزه، جشنواره فرهنگي هنري عكس و فيلم “ايران را بايد ديد” را برگزار کند. برگزاري اين جشنواره مي تواند مشاركتي در راستای معرفي بخش‌هاي كمتر شناخته شده صنعت گردشگری ايران باشد.

 

ادامه ...

مستند چهل گره با روایت صد سال معماری ایران از امشب

برنامه مستند تلویزیونی “چهل گره” با موضوع «روایت صد سال معماری ایران»، امشب ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ از شبکه سه سیما پخش می گردد. مجموعه مستند «چهل گره» در ۱۲ قسمت ۲۶ دقیقه‌ای روایتی است از فراز و فرودهای یکصد سال تاریخ معماری معاصر ایران و گمگشتگی انتخاب میان سنت و مدرنیته در قرن چهاردهم معماری ایرانی که به تهیه کنندگی و کارگردانی برادران ارجمندی برای پخش در شبکه‌های مختلف صدا و سیما ساخته شده است.

 

ادامه ...

پاسخ خانواده مرحوم بالازاده درخصوص خبر و تکذیبه آن

در پی انتشار نامه بانو چهرزاد بهار درخصوص معدوم سازی سنگ قبر مرحوم ملک مهرداد بهار (در قطعه هنرمندان بهشت زهرا) در زیر عینا نامه بانو سحر قدیمی (همسر مرحوم امیرکاووس بالازاده) و تکذیبه ایشان منتشر می شود؛

 

ادامه ...

تخریب مزار اولین خفته در قطعه هنرمندان بهشت زهرا

آرامگاه مرحوم دکتر مهرداد بهار، فرزند استاد ملک الشعرای بهار (به عنوان اولین هنرمند ایران، دفن شده در قطعه هنرمندان) بدون اجازه خانواده مرحوم بهار، سنگ قبر معدوم، تعویض و شخص دیگری در این مزار به خاک سپرده شد!

 

ادامه ...

فیلم بیم و امید (تهران، عروس ایران)

فیلم “بیم و امید” ساخته کارگردان یهودی؛ گرجی عبادیا (پدربزرگ شهیار قنبری) در اواخر دهه سی به نمایش درآمد، گوگوش اولین حضورش را در این فیلم تجربه کرد و یکی از موضوعات قابل اهمیت این فیلم، تصویربرداری آن در خیابان های دهه 30 شهر تهران است. فیلمی که تهران را “عروس ایران” معرفی می کند.

ادامه ...

سردرهای تاریخی، سردرگم و در حال تخریب

سردرهای عمارتهای تاریخی، در سردرگمی متولی رسیدگی به آنها، در حال تخریب است. سردر عمارتهایی که در سالهای گذشته به خاطر بی لیاقتی متولیان امر، تخریب شده بود و در حال احتضار بود، این بار هم به علت عدم شناسایی و عدم مدیریت در حال تخریب است.

 

ادامه ...

روز جهانی خنده

فردا سوم ماه مه (13 اردیبهشت) روز جهانی خنده است، روزی که مردم برای شادی و خنده و دستیابی به صلح از طریق خنده، به خیابان‌ها می‌آیند.
نامگذاری یک روز از سال به عنوان؛ روز جهانی خنده ایده پزشک هندی مادان کاتاریا بود، به همت وی از سال ۱۹۹۸ تاکنون، اولین یکشنبه ماه مه میلادی مردم در شهرهای مختلف در مکانی جمع می‌شوند و بدون دلیل و بی‌وقفه می‌خندند.

 

ادامه ...

خبر خوب، مرمت اولیه خانه تاریخی مهبد

پس از انتشار خبر تارنمای سفرنویس مبنی بر فروریختن برخی از عمارتهای تاریخی شهر تهران، در اثر کثرت باران در روزهای اخیر، خانه تاریخی مهبد به همت سازمان زیباسازی رفع خطر و مرمت اولیه آن آغاز شد.

ادامه ...

فروریختن بناهای تاریخی تهران در اثر بارش های اخیر

در روزهای اخیر خبر فروریختن بخشی از بناهای تاریخی تهران در اثر بارش های بهاری از جمله دیوار کاخ سعدآباد، بازار امین السلطان، خانه های تاریخی مهبد و منوچهری و … شنیده شد، خبری که زنگ خطری است برای بازار تهران

ادامه ...

وضعیت نامعلوم خانه قوام در روز جهانی ایکوموس

وضعیت نامعلوم خانه قوام الدوله (دفتر ایکوموس ایران) در روز جهانی ایکوموس یا بناها و محوطه های تاریخی (29 فروردین)
خانه قوام که یکی از نفیس ترین خانه های شهر تهران است سالهاست بازدید آن برای علاقمندان به علت اینکه دفتر ایکوموس است ممنوع است! این خانه لوکیشن بسیاری از فیلمها چون؛ دلشدگان، حسن کچل و … بود.

ادامه ...

جشن سال نو ایزدی ها مبارک

جشن سال نو ایزدی ها هرساله در روزهای شانزدهم و هفدهم آوریل در پرستشگاه ایزدی‌ها در لالش (موصل عراق) بر گزار می شد. جشن سال نو این مذهب، فرصتی است، برای زنده نگاه داشتن آداب و رسوم پیروان این دین. زائران ایزدی با پای برهنه به سمت پرستشگاه می‌روند و پس از ده‌ها متر پیاده‌روی به در سنگی این پرستشگاه می‌رسند که تصویر خورشید روی آن حک شده است.

ادامه ...

زادروز گورو نانِک بنیانگذار آئین سیک

15 آوریل زادروز گورو نانِک بنیانگذار آئین سیک و نخستین گرو یا معلّم (پیامبر) این آیین است. او در قرن 15م در پنجاب پاکستان زاده و پس از سفرهای بسیار، دین یکتاپرستی سیک را (با تلفیق هندوئیسم و اسلام) در شبه قاره هند بنیان گذاشت. نام کتاب مقدس آنها گرانت صاحب و نمادشان خاندا است. پیروان این آیین در تهران و زاهدان در روزهای جمعه در معابد خود به نام گورودر عبادت می کنند و در نهایت اطعام همگانی دارند. سیک جزو آخرین دینهای یکتاپرستی است.

ادامه ...